• "Sprytne Skrzaty"

        •          Na terenie naszej szkoły działa 16 Dąbrowska Gromada Zuchowa „Sprytne Skrzaty”.  Powstała ona w październiku 2007 roku. Należą do niej uczniowie klas I- III, a drużynową jest phm. Iwona Nowak- Syguła. Na zbiórkach, które odbywają się raz w tygodniu, zuchy bawią się w kogoś lub coś czyli zdobywają sprawności zespołowe min. Strażaka, Przyjaciela zwierząt, Kosmonauty, Orła Białego oraz rozwijają swoje zainteresowania i umiejętności zdobywając liczne sprawności indywidualne takie jak: Plastyk, Recytator, Kolekcjoner, Pływak, Znawca liczb, Znawca liter czy Miłośnik muzyki i Śpiewak.

                     Zuchy chętnie spotykają się z innymi gromadami hufca Dąbrowa Górnicza na wspólnych imprezach np. Andrzejki, Mikołajki, Święto Pieczonego Ziemniaka czy Festiwal Piosenki Wiosennej,  a także przyjaźnią się z zuchami z hufca Częstochowa – corocznie wyjeżdżają na wiosenny i jesienny złaz gromad zuchowych na Jurę Krakowsko- Częstochowską.  „Sprytne Skrzaty” aktywnie uczestniczą w życiu hufca i Chorągwi Śląskiej – biorą udział w Festiwalu Kultury Zuchowej WESOŁEK, Wielkim Konkursie Świątecznym, Zlotach Hufca i grach terenowych z okazji św. Jerzego - patrona harcerzy.

           

           Harcerski  Start  2018/2019

           

          Kolejny rok harcerski „Sprytne Skrzaty” rozpoczęły od realizacji propozycji programowej GROMADA  NIEPODLEGŁOŚCI.

          Zuchy muszą zrealizować 4 wybrane zadania z trzech kategorii i wziąć udział w obchodach Święta Niepodległości.

           

             Po pierwsze: Zdobądź wiedzę!

           

          1. Zdobywamy sprawność „Piłsudczyka”

          - znamy symbole narodowe

          - śpiewamy hymn państwowy

          - wykonaliśmy kokardy narodowe

          - napisaliśmy list do Ojczyzny – 100 słów na stulecie niepodległości

          - znamy historię Polski z czasów zaborów

          - wiemy kim był Józef Piłsudski

          - rozmawialiśmy o odzyskaniu przez Polskę  niepodległości

           

          2.  Odwiedziliśmy

                    Trójkąt Trzech Cesarzy

           

          Wspólnie ze szkolnym kołem PTTK pojechaliśmy poznać historię dawnego pogranicza. Historyk i przewodnik PTTK, pomysłodawca przedsięwzięcia, pan Stanisław, pokazał nam miejsce u styku rzek: Przemsza Biała, Przemsza Czarna i Przemsza. W miejscu gdzie stykają się Sosnowiec, Mysłowice i Jaworzno jest piękne miejsce, urokliwe i ważne historyczne. Miejsce, gdzie w latach 1846–1915 zbiegały się granice trzech europejskich mocarstw biorących udział w rozbiorze Polski: Prus, Austrii  i Rosji.

          W tym miejscu  9 listopada 2007 r., z okazji Święta Niepodległości, został odsłonięty pamiątkowy obelisk. Powstał przy współpracy władz Sosnowca oraz PTTK. Znajduje się na nim inskrypcja:

             Obelisk Pamięci o dawnym podziale Europy i jej zjednoczeniu.

          Po drugie: Poznaj swoją okolicę!

           

          Zorganizowaliśmy zwiad zuchowy do miejsc pamięci narodowych w naszym mieście  związanych z  historią odzyskania niepodległości.

          Zobaczyliśmy:

          - obelisk pamięci Synów Zagłębia Dąbrowskiego, którzy w 1914 r. na rozkaz komendanta Józefa Piłsudskiego drogą Legionów poszli w bój po zwycięstwo i wolność

          - Dąb Wolności – zasadzony w 1915 r. przez grupę patriotycznej młodzieży dąbrowskiej, która złożyła pod nim przysięgę, że nie spocznie dopóki Polska nie odzyska niepodległości

          - pomnik Polaków straconych w czerwcu 1942 r. przez hitlerowskiego okupanta

          - pomnik policjantów z Dąbrowy Górniczej zamordowanych przez Sowietów wiosną 1940 r strzałem w tył głowy.

           

          Po trzecie: Świętujcie!

           

          9 listopada 2018, jak co roku, zuchy wzięły udział w obchodach Święta Niepodległości. Uroczystości rozpoczęła msza św. za Ojczyznę, w kościele parafialnym w Łęce. Po mszy obejrzeliśmy montaż słowno-muzyczny, który przypomniał nam jak Polacy walczyli o wolność i niepodległość (kilka naszych zuchów brało udział w inscenizacji). Wysłuchaliśmy także pięknych pieśni patriotycznych i legionowych, które śpiewały panie z Koła Gospodyń. Następnie wszyscy przemaszerowaliśmy pod Obelisk Zygmunta Różyckiego, gdzie zuchy wraz z Panem dyrektorem złożyły kwiaty, a także stały na warcie. Na zakończenie w świetlicy środowiskowej były podziękowania, przemówienia i pyszny poczęstunek.

           

           

          Przyjęcie nowych zuchów do gromady

           

             Amelka, Dominika, Magda, Ewelina i Oskar dołączyli do naszej gromady. Regularnie uczestniczą  w zbiórkach, poznają Prawo Zucha, uczą się piosenek i pląsów. 8 listopada zostali poddani kilku próbom, które dzielnie przeszli.  Dzięki temu zostali przyjęci do grona „Sprytnych Skrzatów” i otrzymali zielone chusty czyli barwy gromady.

           

           

          Zdobywamy  sprawność  „Smerfa”

           

          - wspólnie ze Smerfetką rozmawialiśmy o przyjaźni

           

          - z Pracusiem odbudowywaliśmy smerfną  wioskę, którą zburzył Gargamel

           

          - z Łasuchem pracowaliśmy w kuchni Smerfów i uczyliśmy się jak dbać o prawidłowe odżywianie

           

          - na prośbę Papy Smerfa spotkaliśmy się z Matką Naturą i Ojcem Czasem, pomogliśmy im znaleźć różdżki Matki Natury, które odpowiadają za poszczególne pory roku.

           

          Harcerski  Start  2017/2018

           

                23 września 2017 r. równo o godzinie 14:00 dąbrowski hufiec stawił się na Placu Wolności, by apelem rozpocząć kolejny rok harcerski. Nim jednak mogliśmy ruszyć do zabawy, w gronie instruktorskim nastąpiło sporo zmian; drużynowi przekazywali granatowe sznury swoim przybocznym, niektórzy ruszyli inną ścieżką instruktorką. Następnie, po chwilach radości i wzruszenia, udaliśmy się na teren Fabryki Pełnej Życia, gdzie miała miejsce trzecia część gry miejskiej „Włącz się do gry”. Zuchy, harcerze i rodziny zdobywali  punkty, poprzez wykonanie takich zadań jak przeniesienie noszy przez pole bitwy, zbudowanie makiety miasta, musztra harcerska, rozgrywka Jaggera. Wszyscy mogli również skosztować żurku.
           

           

          Dzień Czarnego Kota czyli Black Friday w kocim wydaniu.

           

          W piątek  24 listopada 2017 roku odbył się zlot wyjątkowych mruczków. Na zaproszenie 15 DGZ „Stowarzyszenie Przyjaciół Brykniętego Prosiaczka” odpowiedziała cała kocia rodzina z różnych stron Dąbrowy Górniczej i Sławkowa. Spotkaliśmy się, aby świętować naszą wspaniałą kocią naturę, przez wielu niestety uważaną za bardzo pechową. Podjęliśmy niełatwą walkę ze stereotypami mówiącymi o tym, że czarny kot to chodzące nieszczęście. Po wielu kocich sprawdzianach udowodniliśmy, że czarne futro to tylko kolor.

           

          Zuch kocha Boga i Polskę czyli Święto  Niepodległości

           

                  Jak co roku,  11 listopada 2017 r. zuchy  spotkały się w Łęce, aby wziąć udział w obchodach  Święta Niepodległości.

          O godz. 16.00 rozpoczęła się msza św. za Ojczyznę, w której zuchy licznie uczestniczyły. Następnie wszyscy przeszli pod obelisk poety Zygmunta Różyckiego, przy którym  zuchy pełniły wartę, a Julia i Marysia wraz z p. Dyrektorem złożyły kwiaty.

          W Świetlicy Środowiskowej wszyscy wysłuchali montażu słowno-muzycznego i śpiewali pieśni patriotyczne.

          Na zakończenie oczywiście chwila zadumy i słodki poczęstunek.

           

                                           

          Dzień  Myśli Braterskiej

           

                   Każdego roku  22 lutego zuchy, harcerze i skauci na całym świeci obchodzą Dzień Myśli Braterskiej. To święto przyjaźni i braterstwa, obchodzone w rocznicę urodzin twórcy skautingu generała Roberta Baden- Powella i jego żony.

                 W tym dniu, przed południem,  „Sprytne Skrzaty” odwiedziły nasze przedszkole, zuchy zaprzyjaźniały się z przedszkolakami , wspólnie z nimi bawiły się i pląsały.

          Po południu gościliśmy zaprzyjaźnioną gromadę  zuchową z Ząbkowic. Wspólnie rozmawialiśmy o historii ruchu zuchowego w Polsce, o Robercie Baden-Powellu i jego żonie, i oczywiście o braterstwie i przyjaźni. Podzieleni na grupy tworzyliśmy Taśmociąg Przyjaźni,  Maszynę do zdobywania przyjaciół i Gilgotacz Pospolity. Własnoręcznie wykonywaliśmy okolicznościowe kartki, na których każdy zbierał podpisy wszystkich biorących udział w zbiórce. Do domów rozeszliśmy się pełni wrażeń i nowych znajomych.

           

          Zuchowe Powitanie Wiosny

          23 marca sala w OSP Sławków zapełniła się zuchami z Hufca Dąbrowa Górnicza. Prawie 100 zuchów wzięło udział w Wielkiej Biesiadzie Zuchowej. Wspólnie mieliśmy okazje powitać tegoroczną wiosnę. Był to czas konkursów, quizów, piosenek i pląsów, za które każda gromada otrzymywała nagrody – owoce. Zabawa była przednia, wielkie szaleństwo, podczas którego towarzyszyła nam piosenka – „Idzie Wiosna”. Finałem Biesiady było wspólne wykonanie sałatki owocowej – pysznej, zdrowej i kolorowej. Na Biesiadzie nie mogło zabraknąć Konkursu Piosenki. Nasza gromada zabrała wszystkie zuchy do ciepłych krajów, bowiem zaśpiewaliśmy piosenkę pt. „Dżungla”.

           

          Św. Jerzy – patron harcerzy

           

          22 kwietnia 2018 r.  zuchy, harcerze i instruktorzy dąbrowskiego hufca spotkali się, aby uczcić Dzień Świętego Jerzego.  Jest to święto patrona harcerzy i skautów na całym świecie. W Polsce obchodzone jest o prawie samego początku harcerstwa, czyli od prawie 100 lat. 

          Tegoroczne obchody odbywały się w klimacie rycerskim, w czym czynnie pomagali nam rycerze z Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin, który na swoim punkcie uczyli młodych adeptów sztuki rycerskiej walki na bezpieczne miecze oraz jak kroić cebulę wielkim i ostrym toporem.

           

          Biwak w Janowie

          W dniach 8, 9,10 czerwca byliśmy na naszym pierwszym biwaku w Janowie koło Częstochowy. W piątek wieczorek na ognisku komendant hufca opowiadał nam o bazie obozowej „Krąg Przyjaźni”, na której spędzaliśmy niezapomniane chwile. Przez kolejne dwa dni zdobyliśmy sprawność „Słoneczko – Wilczek”. Poznaliśmy historię ruchu zuchowego, bawiliśmy się w dawne zabawy zuchów, śpiewaliśmy piosenki i pląsy z początków harcerstwa. Był oczywiście leśny zwiad i Wielki Turniej. W sobotę w nocy zuchy otrzymały drugą gwiazdkę Zucha Sprawnego. Wyjazd był bardzo udany, a baza w Janowie tak nam się spodobała, że chcemy jeszcze do niej wrócić.

           

          „Sprytne Skrzaty”

          uczciły  Święto  Niepodległości

                  Jak co roku,  11 listopada zuchy  spotkały się w Łęce, aby wziąć udział w obchodach  Święta Niepodległości – bowiem 1 pkt Prawa Zucha głosi, że Zuch kocha Boga i Polskę. O godz. 16.00 rozpoczęła się msza św. za Ojczyznę, w której zuchy licznie uczestniczyły. Następnie wszyscy przeszli pod obelisk poety Zygmunta Różyckiego, przy którym  zuchy pełniły wartę, a Emilka C. i Marysia M. wraz z p. Dyrektorem złożyły kwiaty.

          W Świetlicy Środowiskowej wszyscy wysłuchali montażu słowno-muzycznego i śpiewali pieśni patriotyczne.

          Na zakończenie oczywiście chwila zadumy i słodki poczęstunek.

             W imieniu Rady Drużyny dziękuję zuchom za  postawę patriotyczną i piękny wygląd,  Rodzicom dziękuję za umożliwienie dzieciom udziału w uroczystości.

                                                                 Czuwaj!

                                           phm. Iwona Nowak-Syguła

                                                                                                                

           
          Nowy rok harcerski rozpoczęty!
          2 października 2016 roku zuchy, harcerze i wędrownicy z Hufca Dąbrowa Górnicza oficjalnie rozpoczęli nowy rok harcerski. W samo południe, w centrum naszego miasta uroczysty apel przykuł uwagę przechodniów, którzy z podziwem oglądali harcerski ceremoniał. Drużynowa "Sprytnych Skrzatów", phm. Iwona Nowak-Syguła z rąk z-cy komendanta hufca odebrała dyplom i plakietki dla zuchów potwierdzające zdobycie tytułu Mistrzowskiej Gromady Zuchowej w roku 2015/2016. Po oficjalnych uroczystościach zuchy udały się na Święto Pieczonego Ziemniaka. Gra terenowa rozpoczęła się w Parku Zielona. Każda z 5 gromad otrzymała swoją kartę patrolową i mapę, na której zazanczone były punkty z zadaniami do wykonania. Nasze zuchy dzielnie maszerowały i wytężały wzrok. Z pomoą dh. Iwony, dh Reni oraz p. Magdy i p. Pawła (rodziców Kuby) wykonały wszystkie próby: rzut ziemniakiem do celu i na odległość, bieg z ziemniakiem na czas, kopanie i obieranie ziemniaków. Na mecie, która znajdowała się na Pogorii III koło molo, na zuchy czekała niespodzianka- pieczone ziemniaki! Na zakończenie były wspólne pląsy, rozmowy i obietnice, że spotkamy się za rok.
           

          14 maja 2016r. w sobotę  zuchy  wybrały się na rajd pieszy. Najpierw pojechaliśmy  autokarem  do Olsztyna, na miejsce startu, gdzie zbierały się inne gromady z hufca Częstochowa, Będzin i Dąbrowa Górnicza, na 30 Jubileuszowy Wiosenny Złaz Zuchowy. Już od wyjazdu z Łośnia goniły nas  czarne chmury. W Olsztynie na Rynku niestety dogoniły nas i….się działo! To był rajd przetrwania. Dobrze, że byliśmy przygotowani na deszczową pogodę( no, może nie tak dokładnie ;-)), szliśmy, szliśmy i szliśmy…tak przez półtorej godziny, czasem padało, a czasem…lało, a nam humory dopisywały. Na metę dotarliśmy wszyscy!….mokrzy.  Niektórzy  dali radę upiec  kiełbaskę i  zjeść ją ze smakiem! Przecież po trudach marszu trzeba się posilić i trochę ucieszyć, bo niestety żadnych zadań nie mogliśmy po drodze wykonywać. 
          Ale, ale…na tym się nie skończyło!  Druhna postanowiła, że zostaniemy nagrodzeni …specjalnie, za wytrwałość, za dzielność, za humor! Mimo, iż padał deszcz, harcerze rozpalili ognisko obrzędowe i razem z zuchami z 17 DGZ „Mieszkańcy Stumilowego Lasu”- złożyliśmy OBIETNICĘ ZUCHOWĄ ! Starsze zuchy otrzymały Drugą Gwiazdkę- Zucha Sprawnego!  Na koniec dostaliśmy jeszcze nagrody i dyplom od organizatorów i przepyszne ciasto! które zjedliśmy w autokarze, w drodze powrotnej.
          Wszyscy zapowiedzieli, że jadą na Jesienny Złaz i obstawiają, czy będzie śnieg?!

          21 kwietnia 2016 r. odbył się długo wyczekiwany przez wszystkie dąbrowskie zuchy Zuchowy Festiwal Piosenki Filmowej.  Na imprezie stawiło się 5 gromad w licznych składach. Usłyszeliśmy na scenie świetnie wykonane utwory, takie jak: Zwierzogród, Pokemony, Muminki, Pszczółka Maja.  "Sprytne Skrzaty" zaśpiewały piosenkę z filmu  Akademia Pana Kleksa. Ten utwór był naszą piosenką przewodnią podczas zdobywania sprawności Przyjaciela Bajek, bardzo ją lubimy i wesoło się przy niej bawimy. Poziom  Festiwalu był bardzo wyrównany, jednak udało się wyłonić zwycięzców: 1 miejsce oraz nagrodę przechodnią, czyli złoty mikrofon, zdobyła 8 DGZ „Złote Iskierki". Oprócz filmowych rytmów nie zabrakło również pląsów, zabaw, słodkości i uśmiechów. Do zobaczenia za rok!

          „ Raz na cztery lata, zuch jest pępkiem świata!”- a dokładnie 29 lutego, czyli co cztery lata, gdy taka data wypada. Wtedy wszystkie zuchny i zuchy w całej Polsce obchodzą swoje święto. Dlaczego wtedy? Bo miał to być dzień wyjątkowy, taki szczególny, jeden jedyny- i dlatego padło na 29 lutego!!! W 1984 roku obchodzono je po raz pierwszy, a potem w 1992, 1996 i tak cyklicznie, aż wypadło w tym roku i obecne zuchy w naszej gromadzie mają  Święto! Nikt z gromady nawet się nie domyślał, że będzie dzisiaj na zbiórce taki bal! Po gawędzie druhny Iwony, przystąpiliśmy do świętowania: każdy zrobił sobie koronę, nadmuchał balon i go ozdobił, potem próbowaliśmy  pokazać jak zuchy się bawią! Ruch jest naszym przyjacielem, dlatego bardzo lubimy różne zawody, konkurencje, tory przeszkód, czy tańce. Był też poczęstunek, a na zakończenie otrzymaliśmy kartki-laurki z życzeniami od druhny. Za cztery lata to już chyba będziemy harcerzami!

          2 lutego 2016 r. zuchy odbyły taneczną podróż dookoła świata. Razem z innymi zuchami z naszego hufca spotkały się na Zuchowym Balu Karnawałowym. Wstęp na bal miały tylko te osoby, które własnoręcznie (albo z pomocą rodziców czy druhny) wykonały swoje stroje. To nie było trudne zadanie, gdyż na bal przybyło liczne grono zuchów - była Japonka, Szaman, Chinka, Hawajka, byli karatecy i inne wspaniałe postacie z całego świata. W rytmie muzyki ze wszystkich kontynentów zuchy odbyły wspaniałą podróż, poznały tańce narodowe różnych krajów, wspólnie śpiewały znane i mniej znane piosenki i wesoło pląsały. Nasza gromada zajęła I miejsce w konkursie na Taniec Zaklinający Deszcz. Hura!! Na zakończenie oczywiście był pyszny, słodki poczęstunek - pączki, bo zbliżał się Tłusty Czwartek. Bal był bardzo udany i na długo pozostanie w naszej pamięci.

           

          Zimowa aura za oknami czas by ruszyć w świat koniami!

                       Korzystając z uroków zimy w sobotę, 31 stycznia 2015 r. nasze zuchy bawiły się na kuligu (i nie tylko) w jednej z dzielnic naszego miasta w Kuźniczce Nowej. Oprócz harcy nie zabrakło także pożytecznej pracy. Na początek przedzierając się przez śniegi, udaliśmy się do pobliskich paśników by uzupełnić zapasy dla mieszkańców leśnego zacisza. Kolejnym punktem programu był przejazd alternatywnym dla sanek kuligiem stworzonym z pontonów, oczywiście tradycyjnie ciągniętym przez konie. Przejażdżka dostarczyła nam wiele emocji i mnóstwo dobrej zabawy. Ale i to nie koniec! Były także konie mechaniczne. Wojaże samochodem terenowym po nierównościach zafundowały nam jeszcze więcej pozytywnych wrażeń. By nie ochłonąć przesiedliśmy się na konie, tym razem rekreacyjnie każdy z nas mógł dosiąść rumaka i chwile pokłusować. Mimo szczypiącego w nos mrozu, były także pląsy i zabawy a na koniec gorący poczęstunek prosto z rusztu.

          Zuchy na 100- lecie!

               Zuchy z 16 DGZ „Sprytne Skrzaty” wyruszyły w sobotę 20 września 2014r. do Chorzowskiego Parku Kultury i Wypoczynku, aby w zabawie i w majsterce pokazać, że słusznie zasługują na miano „Gromady na 100- lecie” i są godni swojego poprzednika Antka Cwaniaka! Na starcie zjawiły się prawie wszystkie gromady zuchowe z całej Chorągwi Śląskiej- ponad 550 zuchów i ich drużynowych! I nawet deszczowa pogoda nie zepsuła nam humorów! A w miarę wędrówki i rozwiązywania różnych zadań, pogoda się poprawiała, aby na zakończenie pożegnać Nas pięknym słońcem. Zuchy podzielone na patrole przemierzały Park, a także zawitały  do nowo otwartego  Laboratorium Bioróżnorodności, gdzie mogły przez mikroskop obejrzeć rośliny i nauczyć się obsługi mikroskopu. Inne patrole uczyły się sadzić rośliny, robiły konfitury z płatków róży i poznawały florę i faunę Parku. Po smacznym obiedzie  przyszedł czas na Planetarium, gdzie obejrzeliśmy seans o lotach w Kosmos. Niektórzy byli tu pierwszy raz i bardzo im się podobało! Na końcowym apelu gromady otrzymały Certyfikaty „Gromady na 100 – lecie”, pamiątkowe zdjęcie zuchów i plakietkę. Wykonane zadania oraz zdjęcie wszystkich zuchów, kronika Gromad Chorągwi Śląskiej- zostały zapakowane do KAPSUŁY CZASU, która będzie złożona do Muzeum Śląskiego, a otwarta może zostać dopiero za następne 100 LAT !

          Corocznie zuchy kończą rok harcerski na kolonii zuchowej. W sierpniu 2011 r. były w Borach Tucholskich na stanicy w Ocyplu, w lipcu 2012 r. na bazie naszego hufca w Janowie, a w sierpniu 2013 r. w Górach Świętokrzyskich na stanicy Biały Brzeg.