• Bezpieczeństwo i zdrowie uczniów

        •  

           

          --------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          Może być zdjęciem przedstawiającym ‎telefon i ‎tekst „‎MASZ PROBLEM? POTRZEBUJESZ POMCy? CHCESZ POROZMAWIAĆ? ZADZWOŃ 503 998 412 CODZIENNIE OD 18:00 DO 21:00 TELEFON ZAUFANIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY Z DĄBROWY GÓRNICZEJ DABROWA تاتاب GORNICZA‎”‎‎

          TELEFON ZAUFANIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
          Z DĄBROWY GÓRNICZEJ

          Masz problem? Potrzebujesz porozmawiać?

           

           

          Od kwietnia w naszym mieście działa Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 🫂.

          Rozmowa ze specjalistą to pierwszy krok do rozwiązania każdego problemu, więc jeśli potrzebujesz pomocy i chcesz porozmawiać, zadzwoń pod numer ☎️ 503 998 412 – codziennie od 18:00 do 21:00 💚.

           

           


          „Dzieci w wirtualnej sieci” oraz „Nastolatki w wirtualnym tunelu”

          Fundacja Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii w Poznaniu opracowała broszury pt.: „Dzieci w wirtualnej sieci” oraz „Nastolatki w wirtualnym tunelu”, które kieruje do rodziców dzieci i młodzieży.

          Inicjatywa ma na celu wsparcie rodziców dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa cyfrowego oraz uzależnień i zagrożeń wirtualnego świata, by byli w stanie lepiej rozumieć aktualne wyzwania i zagrożenia, a w rezultacie stawać się lepszymi, bardziej świadomymi wychowawcami.

          Zachęcamy do zapoznania się.

           

          broszura-Dzieci_w_wirtualnej_sieci_wydanie_III_17.02.2022.pdf

          broszura-Nastolatki_w_wirtualnym_tunelu-18.02.2022.pdf

           


          Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

          Na stronie NFZ został udostępniony biuletyn poruszający tematy dotyczące zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Można wnim znaleźć informacje dotyczące m.in.:

          • wspierania rozwoju psychicznego dziecka od pierwszych chwil jego życia,
          • znaczenia życzliwości, rozmowy i bliskiej więzi dla zdrowia psychicznego dziecka,
          • nauki samoakceptacji,
          • przyczyn kryzysu psychicznego i reagowania na ten kryzys,
          • wsparcia zapewnianego w szkole i poradni psychologiczno-pedagogicznej.

          broszura_-_zdrowie_psychiczne_dzieci_i_mlodziezy.pdf

           

           

           


          10 przykazań Lekkiego Tornistra

          Państwowa Inspekcja Sanitarna w roku szkolnym 2021/2022 kontynuuje realizację projektu ph. "Lekki Tornister". Problem przeciążonych tornistrów najmłodszych uczniów i związane z tym ryzyko wad postawy to kwestia niezwykle istotna zwłaszcza w wieku od 6 do 10 lat, gdy dziecko jest najbardziej narażone na wykształcenie się u niego wad postawy.

          Celem realizacji kampanii informacyjnej jest podniesienie poziomu wiedzy dzieci, rodziców i opiekunów na temat profilaktyki chorób układu ruchu.

          Złe nawyki zwią­zane z nosze­niem zbyt wiel­kiego bala­stu na ple­cach oraz utrzy­my­wa­niem nie­pra­wi­dło­wej postawy ciała mogą przy­czy­nić się do bólów krę­go­słupa, zmniej­sze­nia pojem­no­ści płuc i nie­pra­wi­dło­wej sta­tyki ciała, a w efek­cie dopro­wa­dzić do poważ­nych scho­rzeń orto­pe­dycz­nych i neu­ro­lo­gicz­nych. 

           Źródło: www.lekkitornister.org

          Podczas zakupu tornistra zwróć uwagę na rodzaj materiału, z którego został wykonany, a także czy posiada on specjalnie wyprofilowany tył. Szelki plecaka powinny być szerokie, regulowane oraz umożliwiać Twojemu dziecku swobodne wkładanie i zdejmowanie ciężaru. Pamiętaj, by waga pustego tornistra nie przekraczała 1 kg.

          • Zrezygnuj z plecaka na kółkach. Mimo że jego zakup może wydawać się dobrym pomysłem, dziecku trudno będzie nosić tornister na schodach i podczas złej pogody. Poza tym ciągnięcie plecaka jedną ręką zwiększy ryzyko powstania wad postawy. Nie kupuj także tornistra z metalowym stelażem. Twoje dziecko, oprócz książek, będzie musiało dźwigać dodatkowy ciężar!
          • Na bieżąco kontroluj, czy ciężar tornistra Twojego dziecka nie przekracza 10% jego masy ciała.
          • W celu zmniejszenia wagi przedmiotów znajdujących się w plecaku kupuj zeszyty w miękkiej okładce o grubości nie większej niż 32 kartki. Kanapki zapakuj w specjalne woreczki śniadaniowe bądź lekkie pudełko, a picie - w plastikową butelkę albo specjalny bidon (zaleca się unikanie ciężkich, metalowych bidonów).
          • Codziennie wieczorem sprawdź zawartość plecaka swojego dziecka. Wyciągnij niezjedzone kanapki i słodycze, butelki z napojami, kartoniki mleka oraz zbędne podręczniki i zeszyty.
          • Dopilnuj, by dziecko miało w tornistrze tylko te podręczniki i zeszyty, które będą mu potrzebne danego dnia.
          • Pomóż dziecku prawidłowo zapakować plecak.
          • Zwróć dziecku uwagę, by nosiło plecak na obu ramionach.
          • Dopilnuj, by rzeczy dodatkowe – akcesoria plastyczne, czyste zeszyty, przybory kreślarskie, dodatkowe piórniki, strój na lekcję w-f, zabawki i inne – dziecko zostawiło w szkolnej szafce lub miejscu do tego wyznaczonym.
          • Codziennie dbaj o utrzymanie prawidłowej postawy ciała dziecka. Pamiętaj, że nawyki wypracowane w najmłodszych latach procentują przez całe życie.

          lekkitornister.pdf

          Klasy

          Liczba uczniów u których waga plecaka przekracza 10% masy ciała ucznia

          Liczba uczniów u których waga plecaka przekracza 15% masy ciała ucznia

          Klasy I- IV 

          68%

          23%

          Klasy V-VI

          90%

          35%

          Klasy VII- VIII

          58%

          6%

           

           


          Poradnik dla Rodziców - "Cyberprzemoc.

          Włącz blokadę na nękanie"

          Na stronie https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/cyberprzemoc--wlacz-blokade-na-nekanie pobrać można nieodpłatnie poradnik dla Rodziców - "Cyberprzemoc. Włącz blokadę na nękanie".Autorką poradnika „Cyberprzemoc – włącz blokadę na nękanie” jest Anna Borkowska, psycholog z Akademii NASK. Publikacja powstała w ramach kampanii Ministerstwa Cyfryzacji i NASK – „Nie zagub dziecka w dzieci”.

           


          Szanowni Państwo,

          w załączeniu przekazuję informację przygotowaną przez Głównego Inspektora Sanitarnego przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej na temat potencjalnych zagrożeń związanych z elektronicznymi papierosami.

          Od 2011 roku aż sześciokrotnie wzrosła liczba polskich uczniów, którzy próbowali e-papierosa. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy, tak samo jak tradycyjne papierosy, uzależniają i wpływają negatywnie na zdrowie.

          E-papierosy oraz tytoń podgrzewany postrzegane są jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się one szczególnie atrakcyjne. Pozwalają one ukryć młodzieży nawyk palenia. Tym samym eliminują istotny czynnik chroniący ją przed sięganiem po papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców. Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów w przyszłości.

          MEN_i_GIS_Informacja_na_temat_zagrozen_dotyczacych_e-papierosow.pdf

           


          UZALEŻNIENIA u dzieci -  jak rozpoznać?   jak pomóc?

          Dzieci tak samo jak dorośli są zagrożone nałogami. Uzależnienia, które ich dotykają wcale nie dotyczą wyłącznie grania w gry czy oglądania telewizji. Często są to prawdziwie dorosłe problemy.  Brzmi abstrakcyjnie? Okazuje się, że w Polsce dzieci są nie tylko palaczami biernymi, ale często też same sięgają po nikotynę, alkohol. Co robić, gdy podejrzewasz ten problem u swojej pociechy? Jak reagować i dlaczego tak ważne jest podjęcie szybkich i radykalnych działań?

          Dowiesz się z  tekstu: oznaki_uzależnień

           


          Szanowni Państwo,

          dobro ucznia jest naszym wspólnym celem. W szkole uczymy i wychowujemy młode pokolenie. Staramy się dbać o bezpieczeństwo dzieci i uczyć je zachowań, które pomagają im dbać o swoje bezpieczeństwo. Najlepsze efekty osiągniemy wówczas, jeśli Państwo będą z nami współpracować. W tej zakładce znajdziecie Drodzy Rodzice materiały na temat tego, jak uczyć dzieci bezpiecznych zachowań i na co zwracać uwagę.

          Bezpieczenstwo_w_sieci.pdf