• Przedszkole po 18.5.2020

        • Wytyczne dla oddziału przedszkolnego

          przy Szkole Podstawowej nr 26

          z Oddziałami Przedszkolnymi im. Marii Konopnickiej

          w Dąbrowie Górniczej

           

                 W dniu 18.5.2020r. do przedszkola powróciły przedszkolaki. W związku z niezmiennym zagrożeniem wynikającym z ogłoszonego i trwającego stanu epidemii COVID- 19 oddział przedszkolny pracuje zgodnie w wytycznymi :

           

          Podstawa prawna:

          • Wytyczne z GIS, MEN, MZ
          • Ustawa z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy (Dz.U. 2019r. poz. 1040 z późń. zm.).
          • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003r. Nr 6, poz. 69 z późń. zm.).
          • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów bhp (Dz. U. 2003 nr 169 poz.1650 z późn. zm.).

          Podstawowym celem wdrażanych procedur jest:

          • zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom oraz osobom pozostającym pod opieką placówki;
          • uniknięcie zakażenia przez osoby z zewnątrz;
          • zmniejszenie liczby kontaktów na terenie placówki oświatowej, celem umożliwienia identyfikacji pracowników, którzy będą podlegać kwarantannie w przypadku potwierdzonego zakażenia.

          W związku z powyższym przez okres obowiązywania na terenie Polski stanu epidemii w placówce wprowadzone zostały specjalne procedury :

                    Procedura ograniczająca rozpowszechnianie wirusa.

          1. Zapewnienie pracownikom środków ochrony indywidualnej –przyłbice, jednorazowe rękawiczki,  fartuchy z długim rękawem.
          2. Umieszczenie płynu do dezynfekcji rąk przed wejściem na teren placówki oraz w salach. Rodzice/opiekunowie prawni mają obowiązek dezynfekcji rąk, zakładania rękawiczek ochronnych oraz zakrycia ust i nosa. Dzieci do 6 r.ż. nie muszą dezynfekować rąk, zgodnie z informacją GIS.
          3. Wydzielenie strefy, do której mogą wejść osoby z zewnątrz oraz rodzice. Należy ograniczyć do minimum ilość osób, które wchodzą na teren placówki (deklaracja zawiera dane 2 opiekunów uprawnionych do odbioru i przyprowadzenia dziecka)
          4. Rodzice muszą zachować dystans społeczny pomiędzy pracownikami i innymi dziećmi min. 2 m.
          5. Dziecko przyprowadzane do placówki nie może mieć żadnych objawów chorobowych.
          6. Mierzenie temperatury dzieciom termometrem bezdotykowym przed wejściem na teren placówki oraz w przypadku wystąpienia podejrzenia choroby. W tym celu rodzic zobowiązany jest do wyrażenia zgody na pomiar temperatury u dziecka.
          7. Do pracy może przyjść pracownik bez żadnych objawów chorobowych. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów pracownik informuje telefonicznie Dyrektora placówki o zaistniałej sytuacji, kontaktuje się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną oraz oddziałem zakaźnym i postępuje według zaleceń jakie wydano.
          8. Uniemożliwienie stykania się ze sobą dzieci poszczególnych grup.
          9. Umieszczenie instrukcji mycia rąk w toaletach, umieszczenie instrukcji zakładania

          i ściągania rękawiczek jednorazowych oraz maseczek w widocznym miejscu

              10. Odległość pomiędzy pracownikami powinna wynosić minimum 1.5 m.

              11. Każda grupa ma przydzielonych na stałe opiekunów.

          1. W salach przebywają dzieci w ilości dstosowanej do powierzchni sali (4m2 na dziecko z opiekunem).
          2. Personel kuchenny oraz pomocniczy nie może kontaktować się z dziećmi oraz pracownikami opiekującymi się dziećmi.
          3. Bezwzględny nakaz stosowania osłony ust oraz nosa podczas kontaktu z interesantami, rodzicami.
          4. Wydzielenie odrębnego pomieszczenia dla osoby podejrzanej o zakażenie koronawirusem, wyposażonym w środki ochrony indywidualnej oraz płyny do dezynfekcji.
          5. Codzienna dezynfekcja pomieszczeń w których przebywają pracownicy oraz dzieci – sale zabaw, toalety, rozdzielnie, kuchnie wraz z całym wyposażeniem, ciągi komunikacyjne oraz nie rzadziej niż co godzinę dezynfekcja powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, wyłączników świateł, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, blatów w salach, klawiatury, telefony itp. odnotowywane w przeznaczonym do kontroli zeszycie.
          6. Usunięcie z sal przedmiotów oraz sprzętów, których nie da się skutecznie zdezynfekować. 
          7. Zastąpienie ręczników bawełnianych, ręcznikami jednorazowymi w toaletach dziecięcych.
          8. Zakaz wnoszenia na teren placówki rzeczy przyniesionych przez dzieci z domu (zabawek, kocyków itp.).
          9. Wietrzenie sal, w których organizowane są zajęcia, co najmniej raz na godzinę.
          10. Przypominanie dzieciom o konieczności częstego mycia rąk, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety oraz po powrocie z placu zabaw.
          11. W przypadku korzystania z placu zabaw - dezynfekcja urządzeń zabawowych po każdej grupie.
          12. Mycie w temperaturze min 60 stopni, wyparzanie naczyń i sztućców wielorazowych, zgodnie z procedurą HACAP w obszarze dezynfekcji i mycia naczyń.
          13. Wdrożenie szybkiej ścieżki komunikowania się z dyrektorem, rodzicami, organem prowadzącym, służbami medycznymi poprzez umieszczenie w bezpiecznym miejscu wykazu telefonów. Zobowiązuje się rodziców do systematycznego aktualizowania danych kontaktowych i gotowości do odbierania informacji.

           

          Z uwagi na ograniczoą liczbę miejsc w przedszkolu, wynikającą z wdrożonych procedur, jak również wytycznych wynikających z rozporządzenia, prosimy o przemyślane decyzje zgłaszania powrotu dziecka do placówki, przypominamy , że zgodnie z wytycznymi MEN i MZ oraz GIS pierwszeństwo mają dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

          W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny z sekretariatem placówki.