• Regionalizm

• Program edukacji regionalnej.

Od stycznia 2013 roku w naszym przedszkolu realizowany jest Program Edukacji Regionalnej "Dąbrowa Górnicza- moja mała Ojczyzna".

Przedszkole, jak również później szkoła, mają za zadanie wychować wrażliwego, tolerancyjnego, wartościowego i przywiązanego do swojego miejsca zamieszkania człowieka. Nie można wychować dobrego obywatela bez pokazania i przybliżenia mu jego "małej ojczyzny", bez nauczenia szacunku dla jej tradycji oraz przeszłości. Kształtowanie tych pojęć należy rozpocząć od najmłodszych lat. Specyfika okresu przedszkolnego, kiedy to dziecko w sposób naturalny jest nastawione na poznanie tego, co je otacza, sprzyja realizowaniu tematyki z zakresu edukacji regionalnej.

Głównym celem realizowanego przez nas programu jest zapoznanie dzieci z tradycjami i wartościami kulturowymi regionu i jego związku z kulturą narodową poprzez:

• ukazanie relacji łączących dziecko z jego rodzinnym miastem, regionem oraz krajem,
          • kultywowanie regionalnej tradycji w domu, przedszkolu i środowisku lokalnym,
          • intergowanie róznych płaszczyzn kulturowych,
          • stwarzanie możliwości uczestnictwa w kulturze własnego regionu,
          • wszechstronny rozwój osobowości dziecka jako przygotowanie do aktywnej obecności w społeczeństwie.

W związku z realizacją powyższego programu nasze przedszkole organizuje cykl spotkań z ciekawymi ludźmi z naszego regionu. Dzięki tym spotkaniom, dzieci mają możliwość poznać kulturę naszego regionu, posłuchać ciekawych opowiadań różnych ludzi, poznać i kultywować tradycję przekazywaną z pokolenia na pokolenie.