• Przedszkole bez zabawek

ROK SZKOLNY 2023/2024

Projekt "Przedszkole bez zabawek" W dniach 04.03.-29.03 w Naszym przedszkolu po raz kolejny realizowany był projekt edukacyjny "Przedszkole bez zabawek". Głównym celem projektu było rozwijanie dziecięcej wyobraźni i kreatywności. W tych dniach dzieci samodzielnie wykonywały zabawki oraz bawiły się nimi. Zaletą realizowanego projektu było to, że dzieci nauczyły się dostrzegać różnorodne właściwości, funkcje przedmiotów oraz możliwość zmiany ich zastosowania. Ponadto zdobyły umiejętność  tworzenia i prezentowania swoich pomysłów. Dzięki udziałowi w projekcie dzieci rozwinęły także umiejętność wypowiadania się, doskonaliły umiejętność współdziałania w grupie, uruchamiały myślenie innowacyjne i kombinacyjne. Ponadto dzieci wyzwalały nieskrępowaną ekspresję, wyrażały siebie, rozbudzały motywację do działania oraz pogłębiały pewność siebie. Projekt był dopasowany do indywidualnych możliwości rozwojowych dziecka w wieku przedszkolnym i został zrealizowany we wszystkich grupach wiekowych.

Tydzień I - 04.-08.03.2023r.

Temat kompleksowy "W kinie i w teatrze"

Grupa "Krasnoludki"

Podczas pierwszego tygodnia, dzieci z grupy "Krasnoludki" wraz z Paniami podjęły następujące działania: wykonana została scena z surowców wtórnych, kukiełki króla i królowej oraz praca plastyczno-techniczna zatytułowana "Klatka filmowa".

Grupa "Słoneczka"

Dieci z grupy  "Słoneczka" wraz z Panią wykonały scenę teatralną z kartonu, pacynki na rękę ze skarpetek, kukiełki z butelek po jogurtach oraz plakat 3D informujący o przedstawieniu teatralnym.

Grupa "Pszczółki"

Działania podjęte przez grupę dzieci 6-letnich to wykonanie sceny teatru dla dzieci z dużego kartonu, kukiełek z rolek po papierze toaletowym, telewizorów z kartonów, a także kamery z surowców wtórnych.

Tydzień II - 11-15.03.2023r.

Temat kompleksowy: "Przebudzenie po zimie".

Grupa "Krasnoludki"

W drugim tygodniu grupa dzieci najmłodszych wraz z Paniami w trakcie podejmowanych działań wykonała kwiaty z pestek dyni, przebiśniegi z wykorzystaniem wacików oraz papierowych słomek do picia. Ponadto dzieci wykonały grupowo makietę Słońca, a także tęczę przy użyciu kolorowego papieru.

Grupa "Słoneczka"

Realizując program "Przedszkole be zabawek" dzieci wraz z wychowawcą stworzyły pracę plastyczno-techniczną przy wykorzystaniu różnorodnych materiałów zatytułowaną "Ubranie na dzisiaj". Ponadto stworzyły garnuszki z masy papierowej, termometry i wiatromierze z kartonów oraz bociana z różnych materiałów.

Grupa "Pszczółki"

Grupa dzieci najstarszych w trakcie drugiego tygodnia projektu wykonała chmurę z marcową pogodą, marcowe garnki z talerzyków papierowych. Pszczółki stworzyły również kalendarz pogody z tektury oraz deszczowe, kolorowe parasole. Stworzone zostały również wagoniki oraz pociąg z wytłoczek po jajkach.

Tydzień III - 18-22.03.2023r.

Temat kompleksowy: "W wiosennym ogrodzie"

Grupa "Krasnoludki"

Podczas trzeciego tygodnia projektu "Przedszkole bez zabawek" najmłodsza grupa przedszkolaków wykonała wiosenne kwiaty z wytłoczek po jajkach takie jak na przykład tulipany, a także zajączki z rolek po papierze. Ponadto grupa założyła wiosenny ogród złożony z rzeżuchy oraz stworzyła wiosenne drzewo. Krasnoludki brały również udział w topieniu Marzanny pierwszego dnia wiosny.

Grupa "Słoneczka"

Grupa "Słoneczka" w trzecim tygodniu przeprowadziła zabawę badawczą zatytułowaną "Sadzimy i siejemy", założyła ogródek poprzez stworzenie makiety ogrodu. Dzieci stworzyły również żabki wraz ze stawem wykonanym z folii bąbelkowej. Grupa wraz z wychowawcą przygotowała również przedszkolny ogródek do siania warzyw. Grupa Słoneczka brała również udział we wspólnym topieniu Marzanny w dniu 21.03.

Grupa "Pszczółki"

Najstarsza grupa przedszkolna w trzecim tygodniu, podobnie jak poprzednie grupy zajęła się tworzeniem wiosennych kwiatów, a były to hiacynty z bibuły i rolek po papierze toaletowym, krokusy z papieru kolorowego oraz inne wiosenne kwiatki z wytłoczek po jajkach. Dodatkowo grupa świętowała "Dzień Gofra" w trakcie którego wypiekała i dekorowała gofry. Grupa starszaków stworzyła również Marzannę, a także wraz z innymi brała udział w jej pożegnaniu.

A tymczasem zapraszamy do naszej galerii zdjęć.