• Działania innowacyjne

Mały Ekolog

Marzec-maj 2022

Sylwia Dębska

Mapa historyczna jako wszechstronne źródło informacji

Kontynuacja działań innowacyjnych

w klasie 8a i wprowadzenie działań innowacyjnych

w klasie 5

Zespół wychowawczy

Wychować ucznia mądrego

i kulturalnego

klas 1-8

2020/2021

01.10.2020 r. - Innowacja na lekcjach historii w klasie VII a. W roku szkolnym 2020/2021 intensywniej pracujemy z mapą historyczną. Pomaga nam w tym innowacja organizacyjno-metodyczna "Mapa historyczna jako wszechstronne źródło informacji". Dwa razy w miesiącu prowadzimy zajęcia, na któych podstawą działań jest mapa historyczna. Uczniowie wyglądają na zainteresowanych, co widać na zdjęciach poniżej:

Sylwia D.

01.02.2020 r. - tworzymy żywy obraz. Na lekcji języka polskiego omawailiśmy obraz Auguste'a Renoira "Śniadanie wioślarzy". Idąc za przykładem uczniów z innych szkół postnowiliśmy zrobić żywy obraz. Tworzyli go tworzyli uczniowie z kl. VII a.

Sylwia D.

ORSZAK ŚWIĘTEJ ŁUCJI

Pewnego pochmurnego dnia w godzinach przedpołudniowych naszą szkołę odwiedziła ubrana na biało dziewczyna w wianku ze świecami na głowie. Chodziła dumnie po szkolnych korytarzach razem ze swoim orszakiem. Odwiedziła wszystkie klasy szkolne, przedszkole, panie pracujące w administracji oraz panie kucharki. Przyniosła wszystkim światło, zgodnie
          z przysłowiem „Święta Łucja dnia przyrzuca”.

Orszak Świętej Łucji tworzyli uczniowie klas VI i VII, którzy zaśpiewali pieśń o Świętej Łucji w języku szwedzkim. W podzięce za uważne wysłuchanie poczęstowali wszystkich piernikami.

Zwyczaj ten, po raz pierwszy zaprezentowany w naszej szkole, pochodzi ze Skandynawii.

13 grudnia organizowane są orszaki ubranych na biało dziewcząt z lampionami. Na czele stoi najstarsza dziewczyna przebrana za Świętą Łucję w wianku z płonącymi świecami.

Joanna Kulisz

Pan Tadeusz – „nowocześnie”

Jestem pod wrażeniem lapbooka:)))W listopadzie 2018 r. odbyła się prezentacja lapbooków w klasie VI. Nie spodziewałam się, że uczniowie tak będą pracowali (nawet ci, którzy niechętni są rysowaniu)  Nasze prace dotyczyły trzech ksiąg "Pana Tadeusza". Uczniowie rysowali, tworzyli przepis kulinarny, zaproszenie na zaręczyny Zosi i Tadeusza. W czasie prezentacji uczniowie oceniali swoich kolegów według ustalonych kryteriów na zrobionej przeze mnie karcie oceny. Na zajęciach bawiłam się równie dobrze jak oni. W kolejnych latach nasze lapbooki będą się rozrastały o nowe informacje. W ósmej klasie, mam nadzieję, będą świetnym materiałem powtórzeniowym do egzaminu. Lapbooki schowamy do klasowej szafki, żeby miały szansę pojawienia się w każdej chwili. Lekcję, w której omawialiśmy przepis na bigos, postanowiliśmy również posmakować:) Wszyscy zjedli bigosik ze smakiem. Lapbook jest świetnym sposobem pokazania innowacyjności uczniów oraz doskonałą okazją do samokształcenia.

Beata Kruk

Noc w Szkole  dnia 23/24.11.2018 r. klasa Va wraz z wychowawcą panią Sylwią D. i rodzicem panią Agnieszką B. uczestniczyła w interesującym przedsięwzięciu. Wieczór wróżb katarzynkowych i andrzejowych oraz wspólne zabawy i opowieści zakończyły się nocowaniem w sali gimnastycznej naszej szkoły. Rankiem, może nie wszyscy obudzili się wypoczęci, ale z pewnością zadowoleni. Sylwia Dębska