• Ciekawe pomysły

        • Rok szkolny 2021/2022


          2022r. - działania innowacyjne "Mały ratownik"

          W naszej szkole prowadzone były działania innowacyjne "Mały ratownik". Uczniowie edukowani byli w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej, uczestnicząc w pogadankach, i zajęciach praktycznych oraz oglądając edukacyjne filmy.

          Udzielenie pierwszej pomocy to nasz obowiązek i powinniśmy o tym pamiętać.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Iwona Śrubarczyk, Marta Kozicka, Beata Szczęsna

           


          Rok szkolny 2020/2021

          W grudniu chętni uczniowie klas 7 i 8 uczestniczyli w konkursie na Weihnachtskarte - kartkę świąteczną. Bardzo ucieszyło nas zainteresowanie młodzieży. Prace były wykonane własnoręcznie różnymi technikami plastycznymi. Pandemia nie sprzyjała nastrojowi, tym bardziej dziękujemy za udział i wykonanie konkursowych prac.
          Joanna Waszak - Nowak i Anna Matecka

          I miejsce Julia Supernak
          II miejsce Julia Gałka
          III miejsce Laura Marek i Emilia Cembrzyńska

          Wyróżnienia: Aleksandra Morawska
          Alan Filipek
          Dawid Kozub

          Rok szkolny 2019/2020

           

          Inscenizacja "Zamieszanie w krainie bajek"

              20.02.2020 r. uczniowie klasy VI a zaprezentowali dzieciom z oddziału przedszkolnego i uczniom klasy I przygotowaną przez siebie inscenizację. W ten sposób chcieliśmy podkreślić, że kończy się karnawał czyli czas zabaw. Nie zabrakło w niej postaci ze znanych powszechnie bajek, które nieco się pogubiły i przy pomocy króla Baja szukały drogi powrotniej do swoich bajek. Dzieci słuchały uważnie, ponieważ po zakończeniu przedstawienia musiały zgadnąć jakie bajki pojawiły się w inscenizacji. Po południu na przedstawienie przybyli rodzice, babcie i dziadkowie, który przyjęli nasze zaproszenie na spektakl. Bardzo podobało im się przedstawienie, również "zdawali egzamin" ze znajomości bajek. Uczniowie zorganizowali sobie stroje, przygotowali też elementy scenografii. W przedstawienu wykorzystalo liczne motywy muzyczne, nie zabrakło tańca i finałowej piosenki. Każdy z 16-osobowej klasy odgrywał jakąś rolę. 

            

            

                                                                                                                                Sylwia D.

           

          Lapbooki - lektura "W pustyni i w puszczy"

               W październiku 2019 r. uczniowie klasy VI a mieli okazję przygotować projekt do lektury W pustyni i w puszczy w ciekawej formie - lapbooka. Zebrali dużo informacji dotyczących treści lektury, które pogrupowali w kręgi tematyczne i przedstawili w ciekawej formie - używając kolorów, map, ilustracji i ciekawych sposobów "przechowywania" informacji - koperty, figury geometryczne itp.  Uczniowie, w grupach omówili efekty swojej pracy.

                                                                                                                                      Sylwia Dębska

           Akcja Narodowe Czytanie

           

                  Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.
          Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.
          Również nasza szkoła włączyła się w tę akcję. Na lekcjach języka polskiego czytana była nowelka Bolesława Prusa. Dzięki tej akcji uczniowie mieli możliwość najpiękniejsze teksty literatury polskiej.
           

          Beata Kruk

               

           


           

             Nasza szkoła przystąpiła do projektu BohaterON. Ma on na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. BohaterON ma edukować społeczeństwo, bazując na tysiącach historii Powstańców. Ma pokazywać nie tylko tło historyczne, ale także sukcesy, dramaty i emocje każdego z nich.

           

          Znalezione obrazy dla zapytania bohateron

           

                                                                                               

          Beata Kruk – opiekun SU

           

           


          Współpraca z Fundacją "Wygrajmy razem"

           

          1.11.09.2019 r. - spotkanie z panem Łukaszem Baruch, który stracił wzrok w 2006 roku. Zaproszony gość wraz z naszymi uczniami z klas I-III rozmawiał o funkcjonowaniu niepełnosprawnych i w jaki sposób możemy im pomagać.

          2. 16.09.2019 r. - spotkanie z panią Katarzyną Nowak - mieszkanką Wrocławia, która od urodzenia jest osobą niewidomą. Było to muzyczne spotkanie z uczniami klas I-III. Niewidoma artystka grała na gitarze, śpiewała i opowiadała dzieciom bajkę. Chętnie odpowiadała na pytania. Dzieci były zainteresowane jej życiem i radzeniem sobie w różnych sytuacjach życiowych.

                                                                                                    Pani Małgorzata K.                                                                                            

           


          Rok szkolny 2018/2019

          10.05.2019r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej  Filia nr 13 (Łosień) odbył się Klasowy Konkurs Pięknego Czytania. Uczniowie kl. I losowali i czytali wiersze Jana Brzechwy.

          Jury w składzie:

          1. p. Sylwia Dębska
          2. p. Jolanta Sosur
          3. p. Małgorzata Krzystańska

          przyznało

          I miejsce -  Dawid W. i Karolina K.

          II miejsce – Matylda L. i Ryszard P.

          III miejsce – Szymon G. i Piotr B.

          Każdy uczeń otrzymał dyplom za uczestnictwo, a osoby wyróżnione ( I, II, III miejsce) dodatkowy dyplom i drobne upominki. Małgorzata K.

           


          MITOLOGICZNE PREZENTACJE

                 28.03.2019 r. uczniowie klasy V a prezentowali efekty swojej pracy, czyli wybraną postać z mitologii greckiej. Celem projektu było przygotowanie stroju postaci wraz z atrybutami oraz prezentacja postaci (uczniowie wcielali się w wybranego boga). Efekty ich pracy były naprawdę zdumiewajace. Mogliśmy na moment cofnąć się w czasie. Sylwia D.

           


          KARNAWAŁ JUŻ ZA NAMI

              We wtorek 5 marca 2019 obchodziliśmy karnawałowe ostatki. Z tej okazji uczniowie klasy VI i VII, którzy uczą się od kilku lat języka niemieckiego,  postanowili świętować zgodnie z niemiecką tradycją. W tym kraju karnawał nazywany jest „piątą porą roku”. W wielu miastach Niemiec organizowane są kolorowe pochody karnawałowe. Uczestnicy pochodów zakładają barwne kostiumy, maski i fantazyjne nakrycia głowy. A potem wyruszają na ulice, aby świętować koniec karnawału. W ostatni czwartek karnawału, nazywanym Weiberfastnacht, władzę w miastach przejmują kobiety, które ochoczo obcinają panom krawaty. Dwa ostatnie dni karnawału to Rosenmontag (Różany Poniedziałek) i Veilchendienstag (Fiołkowy Wtorek), podczas których na tłum widzów, obserwujących ciągnące przez miasta pochody, sypie się morze cukierków i innych słodyczy. Świętować można we wtorek do północy, bowiem środa jest już pierwszym dniem postu. Nasz Fiołkowy Wtorek był także bardzo kolorowy i wesoły. Założyliśmy kostiumy, maski
          i peruki, a potem ruszyliśmy w wesołym pochodzie przez całą szkołę! Nie mogło też zabraknąć cukierków. „Przepytaliśmy” także młodszych kolegów z polskich tradycji ostatkowych, dzięki czemu niektórzy mogli się dowiedzieć, dlaczego na faworki mówimy
          w naszym kraju „chrust”. Kolejny karnawał dopiero za rok!

                W styczniu 2019 r. klasa V a omawiała lekturę "Chłopcy z Placu Broni". Podsumowaniem zajęć był projekt na grę planszową własnego pomysłu, bazujacą na treści powieści. Uczniowie podzielili się na 4 grupy i przygotowali interesujące gry. Na zakończenie projektu, na godzinie wychowawczej mogli zagrać w wykonaną przez swój zespół grę oraz w gry wykonane przez kolegów i koleżanki. Zabawa była doskonała. (Sylwia D.)

           

          My też, spróbowaliśmy tworzenia lapbooków. Uczniowie klasy II przygotowali swoje własne kolorowe "książeczki" dotyczące mierzenia czasu. Na kolejnych zajęciach w bloku tematycznym "Nowy rok…" dzieci przypominały sobie i poszerzały swoją wiedzę na temat podziału czasu. Każdy samodzielnie wykonywał poszczególne elementy lapbooków: nazwy miesięcy, dni tygodnia, pór roku, czasu ich trwania, dat rozpoczęcia, kwartałów, godzin i minut.  Uczniowie bardzo chętnie i kreatywnie uczestniczyli w projekcie. Kolorowe książeczki były później bardzo przydatną pomocą przy powtarzaniu materiału i przygotowaniu się  do sprawdzianu. (Mariola Z.)

                 Będąc pod dużym wrażeniem przeczytanej lektury - "Cukierku ty łobuzie" Waldemara Cichonia, uczniowie kl. II spontanicznie w czasie jej omawiania zaczęli wymyślać nowe przygody kota Cukierka, który stał się ich ulubieńcem. Pomysły dzieci były bardzo kreatywne i zabawne, dlatego postanowiliśmy napisać i wydać własne opowiadania. Tak powstał pomysł na projekt " Nasza książka", dzięki któremu uczniowie mogli rozwijać umiejętności pisarskie oraz doświadczyć  etapów powstawania książki. Każdy, na początek miał za zadanie wcielić się w rolę pisarza i zapisać w zeszycie lektur wymyśloną przez siebie opowieść o Cukierku. Potem wychowawczyni, która pełniła rolę cenzora sprawdziła błędy i poprawiła opowiadania. Następnym zadaniem uczniów było zilustrowanie i "wydrukowanie" - przepisanie na jedną z kart książki, swojej opowieści . Chętni zajęli się zaprojektowaniem i wykonaniem strony tytułowej, spisu autorów, spisu treści oraz stroną końcową. Wspólnie złożono książeczkę w jeden skoroszyt i zajęto się jej kolportacją, czyli przekazaniem do biblioteki szkolnej w celu nadania jej numeru. Na możliwość wypożyczenia zbioru opowiadań pt: "Nowe przygody Cukierka" autorstwa uczniów kl. II czeka już kolejka....  (Mariola Z.)

              "Zaczarowana zagroda" A. i C. Centkiewiczów była pretekstem do powstania w kl. II projektu "Antarktyda". Lektura zainteresowała uczniów, którzy w czasie jej omawiania zadawali wiele pytań. Ci najbardziej dociekliwi, na następne zajęcia przygotowali informacje na tematy które ich interesowały i zaprezentowali je swoim kolegom i koleżankom. Po opisie pingwina, który opracowaliśmy w zeszytach, można było przystąpić do  stworzenia własnej figurki. Następne zajęcia poświęciliśmy na "wybudowanie" stacji badawczej, zagrody dla pingwinów i zaprojektowanie kawałka Antarktydy. Praca była okazją do powtórzenia informacji, które o tym biegunie poznaliśmy na poprzednich lekcjach.  (Mariola Z.)