• Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne

        •  
           

           

          We wrześniu 2018 r. w naszej szkole powstało Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne "Łaziki", którego opiekunem jest pani Mariola Zygała. Od września 2019 r. pierwszym opiekunem koła jest pani Sylwia Dębska. Drugim opiekunem od września 2022 r. jest pani Marta Puchrowicz - Kasza.

           

          2023/2024

          13.04.2024 r. Magurka Wilkowicka 909 m n.p.m. Czupel 933 m n.p.m.
                
          W sobotę 13.04.2024 r. rozpoczęliśmy sezon turystyczny 2024. 31 uczestników (uczniowie, rodzice, dziadek uczennicy, dorośli, opiekunowie Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego "Łaziki", przewodnik z PTTK - pan Robert, wyruszyło skoro świt w Beskid Mały. Z Międzybrodzia Bialskiego wyszliśmy na szlak żółty, by po zmianie szlaku na niebieski dotrzeć do schroniska Magurka na Magurce Wilkowickiej. Doskonała pogoda i przepiękne widoki chwytające za serce dodawały nam energi. Ze schroniska przeszliśmy na Czupel - Najwyższy Szczyt Beskidu Małego. Potem rozpoczęła się 1,5 godziina trasa w dół, szlakiem niebieskim, a potem czerwonym. Na koniec były pyszne lody w Międzybrodziu Bialskim i powrót do domu. 

                                                                                                                                                                                               Sylwia D. 

          21.10.2023 r.  Pilsko 1557 m n.p.m.
             Wspaniałe zamknięcie sezonu w Korbielowie. Pilsko zdobyte, miejscami było ciężko, ale jesteśmy z siebie dumni. Dziękujemy panu prezesowi Piotrowi i panu przewodnikowi Robertowi za cudowny wyjazd. Mimo czasowego wprowadzenia kontroli na przejściach granicznych, udało się nam przejść na stronę słowacką i dotrzeć na "właściwe" Pilsko. Ten wspaniały drugi co do wysokości szczyt Beskidu Żywieckiego, dominuje nad sąsiednimi wierzchołkami, przewyższając je o 200/300 metrów, dzięki czemu, jeśli  trafi się na taką pogodę jak my dzisiaj,  można zakochać się w  tutejszej panoramie. Ze szczytu widzieliśmy piękną tatrzańską panoramę, Beskidy Orawskie oraz Jezioro Orawskie, sąsiednie szczyty Beskidu Żywieckiego ze wspaniałą Babią Górą, czy też na zachodzie Beskid Śląski z Baranią Górą, Skrzycznem oraz Beskid Mały po północnej stronie.

                                                                                                                                                                                                     Sylwia D.

          01.10.2023 r. 54. Rajd Zagłębiaków Brenna
          w niedzielę po raz kolejny wybraliśmy się w góry. Tym razem 24 osobowa grupa ze Szkoły Podstawowej nr 26 wraz z przewodnikiem (uczniowie, rodzice i inne osoby dorosłe, opiekunowie) i uczestnikami rajdu z SP 22 uczestniczyła w górskiej wędrówce z Brennej Leśnicy na Stary Groń 791 m n.p.m. przez Horzelicę najwyższe wzniesienie w grzbiecie Starego Gronia 797 m n.p.m. do Brennej Centrum. Tam mieliśmy okazję odwiedzić Beskidzki Dom Zielin "Przytulia" oraz poznać historię ziołolecznictwa na tych terenach. Meta rajdu odbyła się w muszli koncertowej w Brennej. Po ciepłym posiłku, uczniowie i inni uczestnicy rajdu wzięli udział w losowaniu nagród. Opiekunowie: Sylwia D., Marta P.K., Weronika U.

           

          21.09.2023 r. Akcja "Sprzątanie Świata"
          uczniowie klasy V i VII pod opieką wychowawczyń: p. Sylwii D. i p. Marty P.K. wzięli udział w "Sprzątaniu świata". Sprzątaliśmy teren wokół pomnika przyrody na ulicy Łaskowej. Jesionem wyniosły opiekuje się Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne "Łaziki", a jeden z opiekunów jest opiekunem przyrody tego pomnika.

                                                                                                                                                        Sylwia D.

          2022/2023

          01.06.-02.06.2023 r. wycieczka szkolna na Dolny Śląsk organizowana we współpracy z Oddziałem Miejskim PTTK w Dąbrowie Górniczej
                      W czwartek 01.06. o 6.00 rozpoczęliśmy naszą podróż na Dolny Śląsk. Pierwszym punktem był uroczy Lubomierz, w którym znajduje się Muzeum Kargula i Pawlaka. Mieliśmy okazję obejrzeć film dotyczący 8 ciekawostek związanych z filmem "Sami swoi" oraz zobaczyć scenografię, kostiumy i inne przedmioty związane z filmem Sylwestra Chęcińskiego. Następnym punktem był tajemniczy Zamek Czocha, twierdza osadzona na skale nad pięknym jeziorem. Zobaczyliśmy część z 40 sekretnych przejść zlokalizowanych w zamku i wysłuchaliśmy ciekawych opowieści snutych przez przewodnika. Ostatnim punktem zwiedzania w pierwszym dniu wycieczki był Zamek Grodziec. Położony na skale bazaltowej zamek króluje nad okolicą. Jako warowny gród doskonale spełniał swoją rolę. Po wyczerpującym spacerze po zamku i jego krużgankach pojechaliśmy do Hotelu Gold w Złotoryi. Drugi dzień przywitał nas słoneczną pogodą, ale nieco niższą temperaturą (doskonałą na wyprawy w góry). Góry Stołowe stały przed nami otworem. Po pokonaniu ponad 600 schodów dotarliśmy do schroniska na Szczelińcu. Potem za przewodnikiem sudeckim podążyliśmy skalnym labiryntem aż do piekła (w którym nadal leżał śnieg). W drodze powrotnej przejeżdżaliśmy przez wiele uroczych dolnośląskich miejscowości - Kłodzko, Lwówek Śląski, Nysę itp. Dolny Śląsk zachwycił nas wszystkich. Opiekunowie: Sylwia D., Adam B., Marta P.K., Weronika U., Magdalena N. Pilotem wycieczki był prezes Oddziału Miejskiego PTTK w Dąbrowie Górniczej - Piotr Targowski.

          17.05.2023 r. (środa)
                 Odbył się 3. Rajd Szkolny "Detektywi Historii na Szlaku" z metą w naszej szkole. Uczestniczyły w nim dzieci należące do Szkolnych Kół Krajoznawczo-Turystycznych działających przy Oddziale Miejskim PTTK w Dąbrowie Górniczej. Gościliśmy Szkoły Podstawowe nr 12 i 22 oraz SOSW w Dąbrowie Górniczej. Około 10.00 wyruszyliśmy na Łeverest, potem przeszliśmy pod pomnik przyrody - jesion wyniosły. Później przejechaliśmy autokarem do Okradzionowa, gdzie odwiedziliśmy młyn wodny i Małą Elektrownię Wodną "Maria". Z powodu trudnych warunków atmosferycznych nie udało nam się zrealizować całej zaplanowanej trasy, Skarb Hutnika musiał poczekać. Meta i zakończenie Rajdu odbyło się w OSP Łosień pod wiatą, gdzie uczniowie mieli okazję zjeść kiełbasę z grilla. Uczestnicy wyprawy otrzymali pamiątkowe butony. W rajdzie uczestniczyło około 90 osób. Opiekę nad uczestnikami Rajdu z SP 26 sprawowali: Sylwia D. p. M. Puchrowicz - Kasza, p. W. Urgacz, p. A. Bober. Grilla przygotowali p. A. Hołek i p. G. Prusek.
                                                                                                                                                                                                                Sylwia D.

           

          13.05.2023 r. (sobota)
                Uczniowie, rodzice, chętne osoby oraz 6 osób (rodzice i uczniowie) z SP12 (zaprzyjaźnione koło krajoznawczo-turystyczne) - 34 osoby z przewodnikiem PTTK p. Robertem B. uczestniczyli w wyprawie na Skrzyczne - najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, należący do Korony Gór Polski (1257 m n.p.m.). Na szczycie stoi zbudowane w latach 30 XX wieku schronisko PTTK, a obok wznosi się 87-metrowy maszt radiowo-telewizyjny. Wyruszyliśmy z Przełęczy Salmopolskiej i przez Malinowską Skałę (1152 m n.p.m.) dotarliśmy na Skrzyczne. Pogoda po raz kolejny była dla nas łaskawa. Ze szczytu zeszliśmy szlakiem zielonym do Szczyrku. Było wspaniale:-)
                                                                                                                                                                 Sylwia D., Marta P.K.

                        

          15.04.2023 r. (sobota)
            Uczniowie wraz z rodzicami, nauczyciele oraz chętne osoby z rodzin naszych uczniów uczestniczyły w rozpoczęciu sezonu turystycznego 2023 – 28 osób.  Wyszliśmy wraz z przewodnikiem z PTTK panem Robertem na Równicę – zwaną też Diablą Górą. Szczyt wznosi się na wysokość 884,6 m n.p.m. Z Równicy roztacza się przepiękna panorama, a pokonanie takiej wysokości nie nastręcza zbyt dużo problemów. Pogoda w sobotę była śliczna, świeciło słońce i powiewał chłodny, kwietniowy wiatr. Rozpoczęcie sezonu turystycznego uważamy za udane.  Sylwia D.

             

                                                                                                                                               

          03.11.2022 r. (czwartek) uczniowie klas IV, V, VI i VII wraz z wychowawcami - p. Sylwią D., Weroniką U., Anną H. Martą P.K., Rafałem W., i nauczycielem współorganizującym kształcenie p. Adamem B. uczestniczyli w akcji grabienia i sprzątania liści pod pomnikiem przyrody na ul. Łaskowej. Rosnący tutaj jesion wyniosły od 1995 r. jest pomnikiem przyrody. Od 09.2021 r. p. Sylwia D. jest opiekunem przyrody PTTK wspominanego pomnika. Uczniowie ochoczo przystąpili do porządkowania terenu wokół pomnika.                                                                                                         Sylwia D.

          02.10.2022 r. (niedziela) uczniowie, rodzice i opiekunowie Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego "Łaziki" - 23 osoby, uczestniczyli w 53. Rajdzie Zagłębiaków. Tym razem przemierzyliśmy piękne szlaki Beskidu Śląskiego. Nasza trasa przebiegała przez:  Wisłę Łabajów –Schronisko PTTK Stożek 978 m n.p.m.(zn. zielone)-Kiczory 990 m n.p.m. (zn. zielone, czerwone) - Przeł. Kubalonka 761 m n.p.m. W schronisku na Stożku uczestnicy rajdu mogli się ogrzać i zjeść coś ciepłego. 5-cioro z nich uczestniczyło w konkursie przygotowanym przez Pana prezesa PTTK Oddziału Dąbrowa Górnicza Piotra Targowskiego. Konkurs poprowadził nasz Pan przewodnik Robert Barów. Do wygrania były interesujące nagrody m.in. plecak turystyczny, butelki Dafi na wodę, termos, kije trekkingowe, kredki, książki. Pogoda, jak zwykle w czasie Rajdu Zagłebiaków, dopisała nam wspaniała. Ranek nie zapowiadał się tak obiecująco, ale potem było słonecznie i bez deszczu. Na szlaku nie zabrakło błotnych niespodzianek i ogromnych kałuży po padającym w poprzednich dniach deszczu. Wszystko rekompensowały wspaniałe widoki i przejrzyste, górskie powietrze. Meta rajdu zakończyła się na Dworcu Dobrych Myśli w Ustroniu, gdzie mieści się największa w Europie kolekcja lalek i misiów. Uczestnicy wyprawy mogli podziwiać lalki i misie z całego świata. Na 19.00 wszyscy nieco zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy pod naszą szkołę.

                 Sylwia D.

           

          2021/2022

          07.05.2022 r. (sobota) członkowie Szkolnego Koła Krajoznawczo - Turystycznego "Łaziki" wraz z rodzicami i opiekunami po raz kolejny wybrali się na pieszą wędrówkę w góry. Tym razem było to wejście na Szyndzielnię (1028 m n.p.m.) i Klimczok (1117 m n.p.m.). Pierwsze podejście z przewyższeniem 572 m było dość wymagające, kolejne już nieco mniej. Pierwszy dłuższy przystanek mieliśmy w Schronisku PTTK na Szyndzielni, gdzie można było zjeść coś ciepłego, po to by potem wyruszyć w strugach deszczu na Klimczok. Padało dość rzęsiście, ale nie było wiatru, więc trasa była bardzo przyjemna. Na Klimczoku gęsta mgła uniemożliwiła nam podziwianie widoków, w Schronisku górskim PTTK Klimczok nie zabawiliśmy zbyt długo, gdyż pękało w szwach. Trasa na dół była bardzo przyjemna, a na parkingu przywitało nas słońce. Opiekę sprawowały panie: S. Dębska i M. Puchrowicz - Kasza.

           

          26.04.2022 r. (wtorek) uczniowie klas VIIIa i VIIIb wraz z opiekunami, paniami: S. Dębską,  M. Puchrowicz - Kasza, W. Urgacz uczestniczyli w nietypowej wycieczce. Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej znamy wszyscy. Wielokrotnie byliśmy tam na spektaklach, warsztatach "Kino Szkoły" i innych. Niewielu z nas ma okazję poznać jego tajemnice i sekretne miejsca. Nam się to udało. Po pałacu oprowadziła nas jedna z pracownic - pani Maja Szwedzińska. Zobaczyliśmy budynek od piwnic aż pod dach. Chodziliśmy po ciemku w pałacowej "Piwnicy", oglądaliśmy niebo przez okna dachowe i ruchomą scenę od spodu oraz szukaliśmy odwróconych do góry nogami kafelek w Agorze. Wszystko to było możliwe dzięki dąbrowskiemu oddziałowi PTTK.

           

           

          28.10.2021 r. (czwartek) uczniowie z klas IV i VIIIa, a tydzień wcześniej VIIIb wraz z wychowawcami poszli na pieszą wycieczkę pod pomnik przyrody - jesion wyniosły znajdujący się przy ulicy Łaskowej. Pani Anna H. opowiedziała uczniom o istocie tworzenia pomników przyrody. Posprzątaliśmy wokół drzewa, którym od lipca 2021 r. opiekują się uczniowie naszej szkoły, w ramach  PTTK - opiekunem przyrody jest pani Sylwia D.

           

           

                                                                                                                                                                           Sylwia D.

          23.10.2021 r. (sobota),  uczniowie, rodzice, nauczyciele i opiekun Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego "Łaziki" - 20 osób, uczestniczyli wyjeździe połączonym z wejściem na Baranią Górę, urokliwy szczyt Beskidu Śląskiego.Wchodziliśmy przez Dolinę Białej Wisełki. Prowadził nas po raz kolejny przewodnik PTTK pan Robert B. Szlak początkowo prowadził drogą asfaltową, a potem weszliśmy na malowniczą ścieżkę prowadzącą szlakiem niebieskim. Mieliśmy okazję zobaczyć zbiór wodospadów zwanych Wodospadem Kaskady Rodła. Zanim dotarliśmy na szczyt przywitały nas niewielkie opady śniegu. Na szczycie Baraniej Góry zazwyczaj mocno wieje, o czym mogą świadczyć wiatrołomy spotkane po drodze. Okazało się, że wiatr był słabszy niż zazwyczaj i nie był przez to zbyt dokuczliwy. Z wieży widokowej mogliśmy podziwiać panoramę Beskidów 360 stopni. Niektóre szczyty były nieco zamglone. Zaczęliśmy schodzić do schroniska PTTK Przysłop, po drodze pan przewodnik pokazywał, gdzie znajdują się źródła Wisły. Ja zapytałam o nietypowe oznaczenie szlaku (litera H z koroną), okazało się, że jest to Szlak Habsburgów. W schronisku mogliśmy zjeść coś ciepłego, potem pan przewodnik, a zarazem zastępca kustosza muzeum, oprowadził nas po Muzeum Turystyki w Beskidzie Śląskim na Polanie Przysłop pod Baranią Górą, w Baraniogórskim Ośrodku Turystyki Górskiej PTTK "U Źródeł Wisły". Przed zejściem do autokaru zaczął padać intensywnie śnieg, przez co szlaki były śliskie. Schodziliśmy wzdłuż Potoku Czarnej Wisełki, zatrzymując się na chwilę przy tablicach ścieżki dydaktycznej dotyczącej przyrody Baraniej Góry. W końcowej części szlak prowadził drogą asfaltową. Na zakończenie atrakcji pogodowych (chociaż pogoda była bardzo korzystna na piesze wędrówki górskie) zmoczył nas deszcz. Przed zmrokiem dotarliśmy na miejsce zbiórki. 1220 m szczyt Baraniej Góry dołączył do naszej  kolekcji szczytów zdobytych podczas wycieczek PTTK. Do zobaczenia wiosną!

           

            

                                                                                                                                                          Sylwia D.

           

          26.09.2021 r. (niedziela) uczniowie, rodzice i opiekunowie Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego "Łaziki" - 20 osób, uczestniczyli w 52. Rajdzie Zagłębiaków "Pieniny". Po trzech godzinach podróży autokarem dotarliśmy do Krościenka skąd pod opieką przewodników PTTK, w przypadku naszej grupy p. Roberta B. wyruszyliśmy na szlak. Zaskoczeniem dla wielu z nas było pierwsze strome podejście. Przepiękny widok na Krościenko i Dunajec rekompensował pierwsze trudy. Ruszyliśmy zatem dalej, by wkrótce dotrzeć na krótki postój przy młakach i ruszyć w kierunku ruin zamku nieznanego właściciela???- Zamkową Górę - zmieniając szlak z żółtego na niebieski. Po wizycie w ruinach zamku, kolejny odpoczynek czekał na nas na Przełęczy Szopka zwanej też Chwała Bogu. Poruszając się po "schodach" dotarliśmy na Trzy Korony. Trochę czasu spędziliśmy w kolejce na taras widokowy na Okrąglicy (982 m.n.p.m.), było warto. Widoki zapierające dech w piersiach: Czerwony Klasztor, Dunajec, Tatry, Babia Góra po prostu niesamowite. Zeszliśmy do schroniska w Sromowcach Niżnych, po drodze przechodząc przez niesamowity  Wąwóz Szopczański.                                                    

                                                                                                                                                                   Sylwia D.

                                 

                         

          2020/2021

          22.05.2021 r. siedmioro członków Koła Krajoznawczo - Turystycznego "Łaziki" z klas VIIa i VIIb wraz z opiekunami- panią Sylwią D. i panią Anną H. uczestniczyło w otwarciu nowego szlaku w Dąbrowie Górniczej. Jest to ścieżka dydaktyczna "Szlak Kruszcowy" o długości 7,2 km. Służy ona upowszechnianiu historii górnictwa ołowiu i srebra, popularnego już w średniowieczu. W XIX w. w Strzemieszycach Wielkich i Strzemieszycach Małych funkcjonowały na pobliskich wzgórzach kopalnie Anna i na Kawiej Górze - kopalnie galmanu. Po szlaku oprowadzał nas przewodnik z Muzeum Miejskiego "Sztygarka", które odpowiedzialne było za wytyczenie szlaku oraz jego stronę merytoryczną - przy każdym punkcie szlaku znajdują się tablice informacyjne.

          Jeden ze słupków górniczych wyznaczających teren kopalni na Kawiej Górze

          Nasza grupa wraz z przewodnikiem przed wejściem na szlak

          Jeden z punktów na szlaku

          Kolejna tablica informacyjna

          Pogoda spłatała nam figla, mimo nadziei, że padać będzie po południu, opady deszczy zaczęły się równo o 11.00 i towarzyszyły nam nieprzerwanie podczas całej wędrówki szlakiem.

                                                                                                                                   Sylwia D.

              Sezon turystyczny rozpoczęliśmy wyjazdem w ramach 51 Górskiego Rajdu Zabłębiaków 27.09.2020 r. - 5 uczniów i 2 rodziców wraz  z p. Sylwią D., panią Anną H.  i przewodnikiem PTTK p. Robertem B. wyruszyło na trasę w  Rzykach (Beskid Mały).  Weszliśmy na Groń Jana Pawła II, gdzie o 12.00 mogliśmy uczestniczyć we mszy świętej, rocznicowej (powstanie "Solidarności"). W schronisku na Leskowcu mogliśmy spożyć ciepły posiłek, by wyruszyć na szczyt Leskowiec 912 m. Wchodziliśmy szlakiem białych serduszek, a schodziliśmy dość stromym szlakiem czarnym. Mimo zapowiedzi, pogoda zaskoczyła nas pozytywnie. Zza chmur wyjrzało słońce, a zapowiadane 9 stopni Celsjusza zamieniłao się na 12 stopni. Zabawa była wspaniała, szczególnie zbieranie orzechów bukowych i ich skorupek. Pan przewodnik, podobnie jak w ubiegłym roku przekazywał nam różne ciekawostki przyrodnicze i historyczne. Uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe znaczki. Uczniowie biorący udział w rajdzie mieli okazję wziąć udział w konkursie krajoznawczo-turystycznym. I miejsce zdobył Maciej P. z klasy VIIa, II miejsce Arkadiusz B. z klasy VIIa i III miejsce Dawid K. z klasy VIIa. Uczestnicy otrzymali cenne nagrody.

           

                                                                                                             Sylwia D.

          2019/2020

              We wrześniu 2019 r. Szkolne Koło Krajoznawczo - Turystyczne "Łaziki" rozpoczęło drugi rok działalności. Zmienił się opiekun, od września opiekunkami koła zostały panie: Sylwia D. i Anna K.. Koło liczy 38 członków.

          24.10.2019 r.  uczniowie kl. II, VI b, VIII oraz z klas V a i V b - 44 osoby wraz z opiekunami p. Anną K., Małgorzatą K. i Sylwią D. pojechali na wycieczkę do Trójkąta Trzech Cesarzy. Na miejscu przywitał nas prezes dąbrowskiego oddziału PTTK pan Piotr Targowski. O niezwykłym miejscu na granicy Sosnowca, Mysłowic i Jaworzna po raz kolejny opowiadał nam pan Stanisław Czekalski, dzieki którego  staraniom powstał obelisk w miejscu, gdzie łaczą sie wody Czarnej i Białej Przemszy. W czasach zaborów stykały się tu ziemie zaboru pruskiego (Śląsk), austriackiego i rosyjskiego. Uczniowie mieli szansę poznać historię "odkrywania" tego miejsca na nowo.

                                                                                                                         Sylwia D. 

          20.10.2019 r. wycieczka w Beskid Mały. W niedzielę uczniowie  naszej szkoły wraz z rodzicami i uczestnikami ze Szkoły Podstawowej nr 12, która zaprosiła nas do udziału w wyjeździe, wyjechali w okolice Andrychowa (na Przełęcz Kocierską), aby zobaczyć piękno Beskidu Małego. Weszliśmy na szczyt Potrójna, skąd podziwialiśmy panoramę Beskidu Małego, Ślaskiego i Żywieckiego. Pogoda po raz kolejny nam dopisała, więc widoczność była doskonała. Odpoczywaliśmy w chatce studenckiej na Potrójnej, a potem zmieniając szlak z czerwonego na żółty, zeszliśmy do Kocierzy Basie. Naszą wyprawę zakończyliśmy podziwiając Jeziora Bialskie i Żywieckie oraz zbudowane na nich zapory.

                                                                                                                           Sylwia D.

                Sezon turystyczny rozpoczęliśmy wyjazdem w ramach 50 Górskiego Rajdu Zabłębiaków 29.09.2019 r. - 20 uczniów, 2 rodziców wraz z p. Sylwią D. i przewodnikiem PTTK p. Robertem B. wyruszyło na trasę w Żabnicy Skałce. Weszliśmy na Słowiankę i przez Abrahamów wróciliśmy do Żabnicy koło zabytkowego drewnianego kościoła. Rajd zakończył się w Milówce - nowi członkowie otrzymali legitymacje, które wręczył prezes dąbrowskiego oddziału PTTK p. Piotr T. Uczniowie mogli wykazać się w wielu konkursach np. krajonawczym, piosenki turystycznej, najlpiej spakowanym na wyprawę górską plecaku, przeciąganiu liny, rzucie do celu, skokach na skakance, plastycznym i wielu innych. Zdobyliśmy bardzo wiele nagród i 2 puchary - II miejsce w Rajdzie w kategorii szkół podstawowych oraz I miejsce dla Naliczniejszego SKKT wśród dąbrowskich szkół. Pogoda podczs wędrówki nam sprzyjała - było słonecznie i ciepło.

                                                                                                            Sylwia D.

             

          W kwietniu Szkolne Koło Krajoznawczo - Turystyczne "Łaziki" zaprosiło na wycieczkę uczniów wraz z opiekunami.  27.04.2019r. czternastoosobowa grupa stawiła się na miejscu zbiórki. Nastroje były mieszane, gdyż prognozy pogody zapowiadały całodzienny deszcz i burze.  Mimo tego nikt nie zrezygnował z wyprawy. Tym razem przewodnik PTTK, który był opiekunem wyjazdu poprowadził nas pasmem  Czeretników w  Beskidzie Małym ze Ślemienia do Jeleśni. Po drodze potwierdziło sie nasze przypuszczenie, że "Łaziki" to szczęściarze. Okazało się, że mimo nieprzychylnych prognoz następna nasza wycieczka przebiegła w radosnej atmosferze przy bezdeszczowej pogodzie. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Wadowice, by spróbować tamtejszych słynnych kremówek.  Po powrocie, wszyscy zgodnie przyznali, że góry to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Mariola Z.

           

          marzec 2019 r. Pierwszy dzień wiosny członkowie Szkolnego Koła Krajoznawczo – Turystycznego „Łaziki” uczcili na rajdzie otwierającym sezon letni. Grupa z naszej szkoły liczyła 42 uczestników, a tworzyli uczniowie, rodzice i nauczyciele szkoły.  Piękna pogoda zachęcała do wędrówki brzegiem jeziora Pogoria III, a potem do spaceru w parku Zielona. Przez cały czas towarzyszyła nam pani przewodnik oddziału PTTK w Dąbrowie Górniczej, dzięki czemu mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawostek o tej części naszego miasta. Na mecie spotkaliśmy się z rowerzystami, którzy tworzyli drugą grupę rajdu. Wspólnie pożegnaliśmy zimę na moście na Czarnej Przemszy. Po 7 km spacerze zostaliśmy zaproszeni na kiełbaski z grilla do ośrodka MOSiR. To był naprawdę radosny dzień.

          20.01.2019 r. W tym roku po raz pierwszy, uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Marioli Z. uczestniczyli w rajdzie "Sławkowska Syberiada". Pomimo zimowej aury 20.01.2019r.  pięcioro członków SKKT "Łaziki" stawiło się na starcie rajdu pod pomnikiem Francesco Nullo w Krzykawce. Rajd miał na celu utrwalić pamięć o powstaniu styczniowym i jego bohaterach. Podczas marszu towarzyszył nam przewodnik PTTK oddziału z Dąbrowy Górniczej oraz dwoje rodziców naszych uczniów. Około 6 kilometrowa trasa rajdu prowadziła przez urokliwe zakątki naszych okolic oraz miejsca pamięci, które były pretekstem do wielu opowieści o historii tego regionu. Pomimo lekkiego mroziku humory uczestnikom rajdu dopisywały, a droga przebiegła w wesołej atmosferze. Na mecie rajdu zostaliśmy rozgrzani gorącym żurkiem i kiełbaską pieczoną przy wspólnym ognisku. Członkom naszej grupy, którzy stworzyli grupę wokalną "Łośniaki" udało sie wywalczyć trzecie miejsce w konkursie piosenki oraz zdobyć nagrody rzeczowe. Wszyscy jednogłośnie zadeklarowali, ze stawią sie na rajdzie za rok.

          30.10.2018 r. odbyła się kolejna wycieczka w ramach działalności Szkolnego Koła Krajoznawczo - Turystycznego. Tym razem 43 uczniów (nie tylko członków koła) z klas II, III, IVa, Va, Vb i VIII, pod opieką pań: Marioli Z., Iwony N.-S., Mirosławy G. i Sylwii D. pojechało do tzw. Trójkąta Trzech Cesarzy. To miejsce niezwykłe w skali całej Polski znajduje się zaledwie 20 minut drogi od naszej szkoły.  Na granicy miast: Sosnowca, Mysłowic i Jaworzna przebiegała bowiem granica trzech zaborów: pruskiego, rosyjskiego i austriackiego. Dzięki zaangażowaniu ludzi, którzy dbają o historię naszego regionu i kraju udało się wyeksponować to niezwykłe miejsce. Przewodnikiem naszej wycieczki był pan Stanisław Czekalski inicjator i realizator przywracania pamięci o tym miejscu. Dokładnie opowiedział nam o historii Trójkata Trzech Cesarzy oraz etapach powstawania dzisiejszego miejsca spotkań i uroczystości przy pamiatkowym obelisku. Miejsce zbiegu rzek: Białej Przemszy, Czarnej Przemszy i Przemszy zrobiło na nas ogrome wrażenie.

                                                                                                                  Sylwia Dębska

          Członkowie SKKT "Łaziki" z kl. II pod opieką pani Marioli Z., wraz ze swoimi kolegami i koleżankami z ZHP z kl. III pod opieką pani Iwony N. S. odbyli spacer "śladami niepodległości" po Dąbrowie Górniczej.

          Pierwszym punktem spaceru, który odbył się 10.10.2018r. było spotkanie z panem przewodnikiem PTTK z oddziału z Dąbrowy Górniczej pod "Dębem Wolności " usytuowanym na skwerze przy ul. Legionów Polskich 69 w Dąbrowie Górniczej.  Tam uczniowie usłyszeli historię powstania Dąbrowy Górniczej  oraz odczytali  tablicę upamiętniającą patriotyczną postawę młodych dąbrowiaków.  Następnie, minąwszy dom w którym przebywała patronka naszej szkoły Maria Konopnicka  i w którym napisała nowelę "Dym", doszliśmy na ul. ks. Augustynika pod pomnik" 10 POWIESZONYCH Z HUTY BANKOWEJ". Pan przewodnik opowiedział uczniom o tym wydarzeniu  oraz odpowiedział na wszystkie pytania.  Ostatni punkt naszej wycieczki to obelisk przy ulicy Piłsudskiego 5, na skwerze pomiędzy Komendą Miejską Policji a Liceum Ekonomicznym, upamiętniający 14 policjantów zamordowanych w 1940r. W czasie całej trasy spaceru dzieci dowiadywały się wielu ciekawostek dotyczących życia ludzi, powstawania poszczególnych obiektów i historii naszego miasta. Dziękujemy oddziałowi PTTK za pomoc w zorganizowaniu wycieczki.

                                                                                                                                                                                                                                                        Mariola Z.

           

          30.09.2018 r. członkowie Szkolnego Koła Krajoznawczo- Turystycznego założonego w naszej szkole wyjechali na pierwszą wycieczkę górską. Uczestniczyliśmy w 49 Rajdzie Górskim Zagłębiaków z metą w Ujsołach. Na miejsce wyjazdu stawiło się 30 uczniów i dwoje rodziców. Poranek przywitał nas chłodną temperaturą, ale na szczęście emocje związane z wyjazdem zagrzewały nas do "boju". Po przybyciu do Rajczy Nickuliny przewodnik, który w czasie jazdy autokarem opowiadał nam ciekawostki na temat widzianych przez okno miejscowości, poprowadził nas na trasę rajdu: Rajcza Nickulina - Kręcichwosty chata na Zagroniu - Ujsoły. Wszyscy bardzo dzielnie stawili czoła pierwszym wzniesieniom. Pogoda też nam sprzyjała. Słoneczko rozpieszczało nas przez całą trasę rajdu. Pierwszy przystanek przy chacie na Zagroniu dał możliwość do posiłku, odpoczynku i wymiany pierwszych wrażeń. Droga na metę rajdu minęła zaskakująco szybko. Przywitano nas oklaskami i gorącym posiłkiem. Teraz uczniowie mogli uczestniczyć  w konkursach i zabawach nagradzanych dyplomami i nagrodami. Tam też oficjalnie zatwierdzono powstanie naszego koła SKKT, rozdano członkom legitymacje i znaczki członkowskie oraz otrzymaliśmy puchar dla najliczniejszego koła w Dąbrowie Górniczej, a uczniowie kl. II wywalczyli III miejsce w konkursie piosenki turystycznej. Czas upłynął naprawdę szybko i wesoło.  W przyszłym roku też się stawimy!!! Opiekę sprawowały panie: Mariola Z., Beata K., Ewelina W.