• Cyfrowa Szkoła

• „Efektywne nauczanie z wykorzystaniem TIK w projekcie: Wdrażanie podstawy programowej kształcenia ogólnego w przedszkolach i szkołach. Komponent e-Nauczyciel.”

Program realizowany był przez Ośrodek Rozwoju Edukacji z siedzibą w Warszawie, Al. Ujazdowskie 28, w partnerstwie z Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej z siedzibą w Warszawie, ul. Noakowskiego 10.

Kurs składał się z siedmiu modułów merytorycznych. Każdy z nich składał się z trzech etapów: zapoznanie z materiałami, wykonanie zadań i komunikacji na platformie. Oprócz modułów merytorycznych był jeszcze moduł zerowy, który był wprowadzeniem do kursu oraz moduł poświęcony ewaluacji kursu. W czasie trwania każdego z modułów kursu, koordynatororganizował w szkole jedno spotkanie szkoleniowe z nauczycielami. Po spotkaniu opracowywano sprawozdanie z wnioskami, formatkami dobrych praktyk, scenariuszami lekcji, opisami projektów i przekazywano na platformę kursu. Każde sprawozdanie komentowane było przez mentora z Centrum Edukacji Europejskiej. Opracowane przez nauczycieli materiały są ogólnie dostępne na platformie CEO.

Oprócz szkoleń poprzez platformę e-learningową koordynator uczestniczył w szkoleniu i warsztatach zorganizowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Dodatkowo grupy lokalne spotkały się wraz z mentorem dwa razy w celu wymiany doświadczeń i ciekawych dobrych praktyk.Nasze grono na spotkaniach lokalnych reprezentowali nauczyciele Mirosława Gębczyńska, Sylwia Dębska i Beata Kruk. W październiku 2014 r. odbyło się ostatnie spotkanie szkoleniowe w SP 4 w Sosnowcu w którym uczestniczyły Mirosława Gębczyńska i Sylwia Dębska.

W ramach programu cyfrowej szkoły odbyło się szkolenie kadry pedagogicznej dotyczące certyfikatu e-nauczyciel. W listopadzie 2014 r. certyfikat e-Nauczyciela otrzymała Mirosława Gębczyńska i Sylwia Dębska.

Dzięki udziałowi w Cyfrowej Szkole podniosły się podstawowe umiejętności dotyczące obsługi sprzętu jakie  powinni posiadać nauczyciele; korzystanie ze sprzętu; jak pracować z nauczycielami, którzy nie są przekonani do wprowadzania TIK do nauczania; propozycje szkoleń dla nauczycieli z wykorzystania narzędzi oraz sprzętu; najważniejsze zasady prawa autorskiego w kontekście prowadzenia lekcji.