• AIESEC - młodzi liderzy

• Czym jest AIESEC?

AIESEC powstał na świecie w 1948 roku, w odpowiedzi na bieżące wówczas konflikty zrodzone przez II wojnę światową.  Według przedstawicieli państw członkowskich AIESEC, świat potrzebował liderów i to na młodych ludziach spoczywała odpowiedzialność za lepsze jutro.

Od tamtej pory misją AIESEC stało się dążenie do osiągnięcia pokoju na świecie i pełnego wykorzystania potencjału ludzkiego.

Działaniom młodych ludzi przyświeca hasło: "Pokój i pełne wykorzystanie potencjału ludzkiego"

08.11.- 09.11.2018r. w naszej szkole ponownie gościliśmy wolonriuszy. Tym razem były to Lotta z Niemiec i Sofia z Urugwaju. Studentki uczestniczące w projekcie. Dziewczęta uczestniczyły w zajęciach w oddziale przedszkolnym i z poszczególnymi klasami. Dzięki zaangażowaniu rodziców mogły one poznać polską goscinność. Rodzice upiekli ciasto i babeczki oraz przygotowali inne słodkości. Wolontariuszki brały też udział w biciu rekordu w jednoczesnym śpiewaniu hymnu państwowego - 4 zwrotek.

W ramach organizacji realizowany jest projekt, w którym uczestniczy nasza szkoła.

Projekt KIDS SPEAK

Projekt KidSPEAK ma na celu rozbudzanie w dzieciach ciekawości i zainteresowania innymi kulturami od najmłodszych lat. Możliwe jest to dzięki  współpracy  z wolontariuszami, którzy przyjeżdżają do Polski z całego świata. Prowadzą oni w szkołach warsztaty językowo – kulturowe  w języku angielskim. Podczas zajęć dzieci poznają kulturę i historię krajów, z których pochodzą wolontariusze, uczą się języka angielskiego poprzez praktykę. Celem warsztatów jest poszerzenie horyzontów poznawczych uczniów, wzbudzenie zainteresowania światem, zachęcenie ich do dalszej nauki języków obcych oraz budowanie tolerancji międzykulturowej.

Szkoła Podstawowa nr 26 przystąpiła do międzynarodowego projektu edukacyjnego „KidSpeak”, realizowanego we współpracy z  organizacją studencką AIESEC.

W ramach projektu w dniach 07.01-08.01. 2016 r. nasza szkoła gościła dwoje wolontariuszy z odległych zakątków świata.  Sherry Zhang z Chin oraz Loh Shun Quan z Malezji poprowadzili dla naszych uczniów cykl warsztatów dotyczących kultury i obyczajów oraz historii krajów, z których pochodzą.

Zajęcia prowadzone były przy pomocy prezentacji multimedialnych oraz z wykorzystaniem różnorodnych metod interaktywnych, takich jak gry i zabawy, ekspresja twórcza, praca w grupach.  Pobyt wolontariuszy na terenie szkoły koordynował nauczyciel języka angielskiego pan Bartosz Dybiec.

W dniach 17.10.2016 - 21.10.2016 r. ponownie gościliśmy w naszej szkole wolontariuszy w ramach Projektu KidSpeak. Tym razem były to Yoorim Jeang z Korei Południowej i Meron Balcha z Etiopii. Uczniowie spędzili ten czas bardzo aktywnie. 17.10.2016 r. klasy IV, V i VI wraz z opiekunami pojechały na wycieczkę do Krakowa. Wolontariuszki miały okazję zobaczyć najciekawsze zabytki naszej drugiej stolicy. 18.10.2016 r. odbył się mini piknik czyli pieczenie kiełbasek i zabawy na świeżym powietrzu. Dziewczyny z AIESEC świetnie się bawiły rysując kredą  na chodniku czy grając w piłkę. Bardzo ważną częścią pobytu były zajęcia w pracowni językowej. Oprócz prezentacji multimedialnych o swoich krajach wolontariuszki zaprosiły dzieci do wspólnej zabawy. Pokazały m.in. tańce charakterystyczne dla swoich krajów (Meron). Odwiedziły również oddział przedszkolnych, w którym najmłodsze dzieci też miały okazję  dobrze się bawić w towarzystwie naszych gości. Na pożegnanie nasi uczniowie przedstawili inscenizację pod hasłem: Szkoła dawniej i dziś.

Projekt ma na celu rozbudzanie w dzieciach ciekawości i zainteresowania innymi kulturami oraz stwarza szansę rozwijania zdolności językowych, takich jak umiejętność komunikowania się oraz rozumienia ze słuchu w języku angielskim.