• 100 - lecie odzyskania przez Polskę nieodległości

• DZIAŁANIA PODEJMOWANE W NASZEJ SZKOLE

- 10.12.2018 r. uczniowie klasy III  i Va brali udział w konkursie plastycznym "Moja Wolna Ojczyzna"  czyli pokazanie postaw patriotyczny w czasach pokoju im. harcmistrza Henryka Glassa "Chudego Wilka". Konkurs adresowany był do uczniów szkół Zagłębia Dąbrowskiego. Klasę Va reprezentowało 4 uczniów.

Sylwia Dębska

- 29.11.208 r. - uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie na komiks o historii z życia Marszałka Józefa Piłsudskiego. Każdy uczestnik miał przygotować jedną planszę z wybraną przez siebie historią. Bohater z wąsem wzbudził duże zainteresowanie młodych Polaków. Prace stworzone przez uczniów były bardzo ciekawe i zostały wysłane do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Trzymamy kciuki.

Beata Kruk

- 09.11.2018 r. apel z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Bicie rekordu w jednoczesnym śpiewaniu hymnu państwowego - 4 zwrotek.

- 09.11.2018 r. udział Koła Asystentów Bibliotecznych w lekcji bibliotecznej organizowanej w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia nr 13 i świetlicy środowiskowej w Łośniu - prezentacja mutimedialna o niepodległości i pieśniach biorących udział w konkursie na hymn państwowy w 1927 r.

Sylwia Dębska

- "100 słów na stulecie" - projekt wysyłania listów do szkół i otrzymywania w zamian korespondencji. Polegał na napisaniu listu zawierającego 100 słów o Polsce - z czym nam się kojarzy i co dla nas znaczy?

Na własnoręcznie stworzonej karcie (w barwach narodowych lub z elementami symboli narodowych) pisaliśmy 100 słów o Polsce!

Następnie wysyłaliśmy to do "szkół partnerskich" i na koniec projektu zrobiliśmy wspólne zdjęcie wszystkich otrzymanych kartek wiszących np. na tablicy:))

Docierają do nas pierwsze listy. Ponieważ wiele klas zaangażowało się w ten projekt, każdy list, który otrzymujemy witany jest z entuzjazmem i nieskrywaną radością uczniów. Mamy znajomych w całej Polsce!!!

Włączamy się w obchody Stulecia Niepodległej razem z naszymi uczniami poprzez udział w ogólnopolskim projekcie “100 lat – 100 historii dla Niepodległej". Zadaniem tego konkursu jest odkrywanie zwykłych - niezwykłych historii ludzi w naszej okolicy. Nam udało się taką historię odnaleźć. To przekaz naocznego świadka o tragicznej śmierci. Uczeń klasy VI spisał ją, a cała klasa wybiera się w miejsce, gdzie tragedia całej rodziny żydowskiej się rozegrała. Może jeszcze stworzymy prace plastyczne, które będą uzupełnieniem historii.
          PS Stworzyliśmy również komiks, który jest uzupełnieniem historii. Udział w tym projekcie to ćwiczenie umiejętności mówienia, słuchania i tworzenia opowiadań (storytelling). Nasz udział w projekcie potwierdzi certyfikat, który mamy otrzymać w grudniu 2018 roku.
                                                                                                   Beata K.

30.10.2018 r.  wycieczka SKKT "Łaziki" do tzw. "Trójkata Trzech Cesarzy".

10.10.2018 r. - "spacer dla Niepodległej" w ramach Szkolnego
          Koła Krajoznawczo-Turystycznego.

Dnia 03.10.2018 r. o godz. 9.00 w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na Ucznia Szkoły Podstawowej nr 26 z Oddziałami Przedszkolnymi im. Marii Konopnickiej w Dąbrowie Górniczej. Na uroczystość zostali zaproszeni: ksiądz proboszcz Zbigniew Śpiechowicz - parafia Łosień, ksiądz proboszcz Janusz Kania -parafia Łęka, katechetka - p. Halina Feledyk, wychowawczyni najstarszej grupy przedszkolnej p. mgr Anna Matecka z sześciolatkami oraz opiekunowie pierwszoklasistów. Uroczystość, którą prowadziła wychowawczyni klasy I mgr Małgorzata K. rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego. Każdy uczeń miał przypiętą kokardę narodową, którą własnoręcznie zrobił na jubileusz obchodów 100 -lecia Niepodległości. Po części artystycznej pierwszoklasistów, Dyrektor Szkoły mgr Józef Marzec dokonał pasowania na ucznia i z wicedyrektorem mgr Moniką Kijanką wręczył dyplomy, tarcze i legitymacje szkolne. Następnie upominki pierwszoklasistom wręczyły sześciolatki, a rodzice obdarowali swoje pociechy rogami obfitości. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem, przygotowanym przez rodziców.

Małgorzata K.

Dnia 18.05.2018 r. odbył się Festyn rodzinny pod hasłem: „100 lat wolności - w Nieodległej Polsce”.  (w tym żywa lekcja historii – „Drogi Polski do wolności – 89 osób). W imperezie uczestniczyło ok. 450 osób. W dniu festynu wręczoneo też nagrody w V edycji Miejskiego Konkursu Plastycznego „Zielona Paleta” edycja pod hasłem: „Dla Niepodległej” uczestniczyło w nim 159 uczniów.